fot. pixabay.com

PO chce likwidacji kilkuset szpitali powiatowych

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki proponuje głębokie zmiany w służbie zdrowia. Chce je oprzeć o likwidację w Polsce kilkuset szpitali.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki chce zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Jego plan to likwidacja ponad 800 szpitali powiatowych. Mówił, że im mniej szpitali, tym wyższa jakość leczenia.

– W Polsce powinno być 130 szpitali na 40 milionów mieszkańców, a jest prawie tysiąc. Bez ludzi, bez sprzętu i jak tak będzie dalej, to nic z tego nie będzie – powiedział Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

To słowa, które padły w trakcie Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie. W ocenie marszałka powinniśmy wziąć przykład z Danii, która po przeprowadzeniu ankiety społecznej radykalnie zmniejszyła liczbę szpitali ze 132 na 16. Wypowiedź marszałka Grodzkiego jest szeroko komentowana. Odniósł się do niej m.in. Janusz Cieszyński.

„Żeby złapać skalę: 130 szpitali to mniej niż w Belgii, Czechach czy Austrii, nie mówiąc o krajach porównywalnej do Polski wielkości” – oznajmił Janusz Cieszyński, wiceminister w Kancelarii Premiera.

To właśnie szpitale powiatowe biorą na siebie ogromną odpowiedzialność w polskim systemie ochrony zdrowia – alarmował były marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.

„Marszałek Tomasz Grodzki chce likwidacji ponad 800 szpitali, mówi o ich hybrydowym przekształcaniu. To ciągle polityka zwijania Polski, szczególnie powiatowej i dyskryminacja mieszkańców mniejszych miejscowości. Ta totalna opozycja to prawdziwa udręka, nie dla PiS, ale dla Polski” – napisał Stanisław Karczewski.

Były marszałek Senatu podkreślił, że Polski powiatowej i prowincji polskiej nie można likwidować. Polska powinna się rozwijać w sposób zrównoważony – dodał.

TV Trwam News

drukuj