Rekordowe poparcie dla PiS

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 49 proc. poparcia – tak wynika z niepublikowanego jeszcze sondażu przeprowadzonego przez firmę GfK Polonia, do którego dotarł dziennik „Fakt”.

Największa partia opozycyjna ma 19 punktów proc. przewagi nad Platformą Obywatelską, która według badania uzyska 30 proc. głosów.

Michał Dulak, dyrektor Ośrodka Studiów o Mieście, podkreśla, że choć wynik ten nie oznacza pewnej wygranej Prawa i Sprawiedliwości, jednak jest potwierdzeniem utrzymującej się od dłuższego czasu tendencji.

– Odpływa elektorat, czy zwolennicy Pawła Kukiza na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. To jedyna, w miarę pewna tendencja, która jest widoczna na tle tych wszystkich sondaży. Druga jest taka, że ta przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad Platformą Obywatelską się utrzymuje. Nie jest pewne czy na jesieni PiS stworzy samodzielnie rząd. Nie jest także pewne, ile innych partii wejdzie do Sejmu, ponieważ te sondaże różnią się w zależności od sondażowni. Być może wynika to z metody. Coraz bardziej skłaniam się ku przekonaniu, że jest tam jakiś błąd w przeprowadzaniu, być może w zadawaniu pytań, ponieważ te różnice są zbyt radykalne w tak krótkim okresie czasu – zauważył Michał Dulak.

49-proc. poparcie dla partii oznacza uzyskanie przez nią 250 mandatów.

RIRM

drukuj