fot. PAP/Paweł Supernak

Ostatni dzień na zgłoszenie kandydatów w prawyborach prezydenckich w PO

O północy mija termin na zgłoszenie kandydatów w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Dotychczas zgłosiła się tylko wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nie wiadomo, kto mógłby powalczyć o reprezentowanie PO w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Dotąd wymieniano nazwiska między innymi Radosława Sikorskiego oraz Bartosza Arłukowicza. Ten drugi prowadzi jeszcze konsultacje w tej sprawie.

Wśród możliwych kontrkandydatów pojawiał się także prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który jednak odmówił startu w wyborach.

Jak wskazuje politolog dr Grzegorz Piątkowski, chętnych do kandydowania brak, bo każdy boi się porażki.

– Widzimy, że PO szykuje się na za cztery lata. Nikt nie chce być przechodnim szefem, nikt nie chce być przechodnim kandydatem na prezydenta. Oni ewidentnie postawili na kolejne kadencje. Ktoś, kto przewodniczyłby w tym trudnym okresie odbudowy zaplecza i zaufania elektoratu, mógłby być spisany na straty, dlatego nikt nie chce się tego podjąć – tłumaczy dr Grzegorz Piątkowski.

Decyzję o rozpisaniu prawyborów podjął dziesięć dni temu zarząd Platformy Obywatelskiej. Lista kandydatów ma się pojawić w piątek.

Natomiast ostatecznego kandydata PO i KO na prezydenta wskaże konwencja krajowa Platformy 14 grudnia. Wcześniej kandydaci zaprezentują się na trzech konwencjach regionalnych.

RIRM

drukuj