PKW zaleciła, by nie niszczyć dokumentów wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza zaleciła, by nie niszczyć dokumentów wyborczych po terminie przewidzianym w przepisach. Dotyczy to również dokumentów z wyborów sporządzonych w związku z ponownym głosowaniem w wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

Zalecenie PKW związane jest z napływającymi apelami o nieniszczenie kart do głosowania. Do wysyłania takich protestów zachęcał Klub Jagielloński. Marek Steinhoff-Traczewski – koordynator akcji „protestwyborczy.pl” mówi, że jest to wielki sukces obywateli, którzy postanowili zareagować na nieprawidłowości.

Jeżeli karty zostaną zachowane, to będzie można poddać je potem koniecznej analizie i np. zbadać powody nieważności oddanych głosów. Jest to taki pierwszy realny sukces na drodze do wyjaśnienia tych wszystkich nieprawidłowości wyborczych, z którymi mieliśmy do czynienia. Pod naszą petycją w ciągu dwóch dni podpisało się prawie 5000 osób. Była ona odpowiedzią na pewną bierność partii politycznych, które skupiły się tylko na dyskusjach i debatach, natomiast żadne realne działania prawne nie zostały w tej kwestii podjęte – powiedział Marek Steinhoff-Traczewski.

W ramach akcji protestwyborczy.pl klub jagielloński udziela pomocy prawnej przy sporządzaniu protestów z całego kraju. Dotychczas przy pomocy stowarzyszenia powstało ok. 40 protestów wyborczych. Dotyczą one różnic między liczbą kart do głosowania włożonych, a wyjętych z urn wyborczych, braku weryfikacji osobowej uczestnika głosowania przez członków komisji wyborczych czy agitacji wyborczej na rzecz konkretnego kandydata.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl