Egipt – Zatrzymania przed planowanymi demonstracjami islamistów

Egipskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w piątek 107 islamistów podczas operacji poprzedzającej planowane na ten dzień antyrządowe demonstracje. Nieznani sprawcy zastrzelili w Kairze dwóch oficerów sił zbrojnych i ranili dwóch poborowych. 

Informacje te przekazali mediom przedstawiciele egipskich władz, zastrzegając sobie anonimowość. Rzecznik MSW Egiptu Hani Abdel-Latif powiedział, że w całym kraju rozbrojono siedem bomb.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że obecne wezwanie islamistów do demonstracji w całym kraju pod hasłami obalenia rządu i obrony religii jest ich pierwszą od miesięcy próbą zorganizowania wielkich protestów.

Na ulice Kairu wyjechały w piątek rano pojazdy opancerzone. Betonowymi blokami zablokowano drogi dojazdowe do pałacu prezydenckiego i ministerstwa obrony. Stacje telewizyjne pokazały premiera Egiptu Ibrahima Mehleba kierującego sztabem, zwołanym w związku z zapowiedzianymi demonstracjami.

W przeszłości głównym aspektem demonstracji zwolenników obalonego przez wojsko prezydenta Mohammeda Mursiego, który wywodził się z Bractwa Muzułmańskiego, były żądania przywrócenia w Egipcie demokracji. Wezwania do obecnych protestów mają charakter otwarcie religijny. Ultrakonserwatywni salafici organizujący te demonstracje ostrzegają przed wojną przeciwko islamowi i wzywają uczestników do niesienia egzemplarzy Koranu.

Mursi został latem 2013 r. odsunięty od władzy przez wojsko z Abd el-Fatahem es-Sisim na czele; Sisi pod koniec maja br. został nowym prezydentem Egiptu. W grudniu 2013 roku nowe władze uznały Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną i stosują represje wobec jego członków i zwolenników. Od obalenia Mursiego zginęło ich ponad 1,4 tys., ok. 15 tys. zatrzymano pod zarzutem terroryzmu, a kilkuset skazano na karę śmierci.

PAP

drukuj