PiS staje w obronie suwerenności Polski

PiS w najbliższych miesiącach złoży projekt ustawy o gwarancjach suwerenności państwowej. Jest to odpowiedź na proces chaotycznego przekazywania przez rząd PO-PSL kompetencji instytucjom międzynarodowym – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Dokument przygotuje zespół parlamentarny ds. obrony demokratycznego państwa prawa. Część jego założeń poznamy jednak przy okazji sejmowej debaty nad ustawą upoważniającą prezydenta do ratyfikacji paktu fiskalnego.

Poseł Krzysztof Szczerski szef zespołu tłumaczy, że chodzi m.in. o doprecyzowanie art. 90 Konstytucji. Obecnie Polska może na podstawie umowy międzynarodowej przekazać organizacji lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach.

– Uważamy, że pakt fiskalny, który będzie omawiany i niestety zapewne przegłosowany w Sejmie we wtorek, jest już naszym zdaniem takim punktem, na który w żadnej mierze nie możemy się zgodzić. On przekracza granicę kompetencji, której nigdy nie powinniśmy przekazywać na poziom Unii Europejskiej. Pakt fiskalny ingeruje w prawa Parlamentu do tworzenia budżetu państwa czy dysponowania podatkami Polaków – akcentuje poseł Szczerski.

 

Wypowiedź posła Krzysztofa Szczerskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj