Piotr Duda: Czas skończyć z tzw. dumpingiem społecznym

Polscy i niemieccy związkowcy zaapelowali do Komisji Europejskiej ws. płacy minimalnej w transporcie. List skierowany do europejskiej komisarz ds. transportu Violety Bulc podpisali przedstawiciele obradujących w Gdańsku największych polskich i niemieckich central związkowych.

Strona społeczna chce, by KE zgodziła się na stosowanie wobec polskich kierowców przyjętej na terenie Niemiec płacy minimalnej, zarówno w przypadku, gdy kierowca wiezie towar oraz gdy tylko przejeżdża przez kraj. Obecnie Komisja kwestionuje zasadność takiego postępowania dla kierowców przejeżdżających przez kraj tranzytem.

Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, powiedział, że musimy skończyć z tzw. dumpingiem społecznym.

– Chodzi nam o to, żebyśmy w końcu, po 27 latach transformacji, zbliżali się w płacach, żeby nasi przedsiębiorcy przestali konkurować w Unii Europejskiej tylko i wyłącznie kosztami wynagrodzeń. Czas najwyższy konkurować czym innym, czyli marżą, kosztami organizacyjnymi pracy, a niekoniecznie kosztami wynagrodzeń. Dlatego trzeba zmierzyć się z tym i chodzi o to, żeby płaca minimalna obowiązywała każdego pracownika w danym kraju, w którym po prostu pracuje. Idziemy w tym kierunku, aby faktycznie nie było tego dumpingu społecznego. To jest to, czego się domagamy – żeby, jeżeli w naszym kraju pracują i będą pracować pracownicy z Ukrainy, z innych krajów, ich także obowiązywało minimalne wynagrodzenie, minimalna płaca. To jest normalne, żeby nie był psuty rynek pracy – powiedział Piotr Duda.

VII Polsko-Niemieckie Forum Związków Zawodowych rozpoczęło się wczoraj w Gdańsku. Stronę polską reprezentują przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Forum Związków Zawodowych.

RIRM

drukuj