„Pilecki” – film o człowieku, który dobrowolnie trafił do Auschwitz

25 września na ekrany polskich kin, wejdzie fabularyzowany dokument „Pilecki”, opowiadający o legendarnym rotmistrzu, który – aby zebrać informacje o Auschwitz – dobrowolnie dał się tam uwięzić na ponad dwa lata. Film wyreżyserował Mirosław Krzyszkowski.

Film „Pilecki” to fabularyzowany dokument przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II Wojny Światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 r. Film wyreżyserował Mirosław Krzyszkowski, autor książek i filmów dokumentalnych takich jak „Moja ikona”, „Być”, „Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla”.

Chcemy opowiedzieć historię uniwersalną o człowieku, którego ukształtowały wartości, który pozostał im wierny. Pilecki nie był bohaterem jednego czynu, ale przede wszystkim pracował nad sobą, kształtował swój charakter, był oddany rodzinie, ojczyźnie, służbie – mówił Krzyszkowski po środowym pokazie prasowym filmu.

Witold Pilecki to jedna z najciekawszych postaci w najnowszej historii Polski. Brytyjski historyk prof. Michael Foot zaliczył go do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu II Wojny Światowej. Krzyszkowski powiedział, że zależało mu na pokazaniu korzeni rodzinnych rotmistrza, który wywodził się z kresowego ziemiaństwa i w swoim życiu – jak mówił reżyser – pozostał wierny wartościom wyniesionym z domu.

W filmie wystąpił syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej, który opowiada o ojcu, którego zapamiętał z dzieciństwa, o zabawach, które Pilecki wymyślał dla dzieci, obrazach, które malował w wolnym czasie, pasji, z jaką oddawał się gospodarowaniu. Opowieść Andrzeja Pileckiego pokazuje mało znane aspekty życia jego ojca, jako właściciela majątku, który pomagał sąsiadom – założona przez niego spółdzielnia mleczarska uniezależniła miejscowych gospodarzy od nieuczciwych pośredników przy sprzedaży mleka.

Reżyser przypomniał, że producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Środki pozyskano w ramach zbiórki publicznej dzięki akcji „Projekt: Pilecki”, w którą zaangażowało się ponad dwa tys. indywidualnych darczyńców i instytucji, takich jak Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Aeroklub Polski, Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu.

W rolę Witolda Pileckiego wcielił się Marcin Kwaśny, Marię Pilecką zagrała Małgorzata Kowalska.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl