Do Warszawy przekazano dokumenty dotyczące m.in. Armii Andersa

Następne cenne dokumenty wracają do Polski. Tym razem do Archiwum Akt Nowych w Warszawie przekazano dokumenty związane między innymi z Armią Andersa z czasów, kiedy ta stacjonowała w Palestynie.  Wśród nich są spisy Polaków, którzy wraz z armią ewakuowali się ze Związku Sowieckiego.  

Przez ponad 70 lat materiały ukryte były w klasztorze Sióstr Elżbietanek na Górze Oliwnej w Jerozolimie. To ślady obecności w Palestynie polskich  żołnierzy i wygnańców, którzy między innymi tu znaleźli schronienie po ewakuacji ze Związku Sowieckiego.

Akta, które trafiły do Archiwum Akt Nowych w Warszawie, pokazują, w jaki sposób Polacy organizowali swoje życie na wygnaniu. Wśród przekazanych materiałów są na przykład dokumenty polskich szkół, wykazy polskich obywateli, którzy w latach ‘40 znaleźli się na terenie Palestyny.

Tym co szczególnie powinno zainteresować nie tylko historyków są  dokumenty  Komitetu Wykonawczego Fundacji dla Polski dot. III i IV Stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Te dwie stacje ufundowali żołnierze II Korpusu Polskiego. W bardzo dobrym stanie zachowały się szkice stacji. Jest też umowa z Patriarchatem Ormiańskim. Powrót tych akt symbolicznie zamyka okres rozproszenia archiwów związanych z pobytem na Bliskim Wschodzie w czasie II wojny światowej żołnierzy polskich formacji wojskowych.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl