Rajd młodzieży szlakiem historii Polski

Młodzież z Małopolski podąża szlakiem ważnych dla historii Polski miejsc. Rajd przejedzie przez Tallin, Kiejdany, Rygę czy Wilno – napisał „Nasz Dziennik”. Trwającą sześć dni wyprawę po raz 24. zorganizował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Celem wyprawy jest upamiętniać miejsca związane z martyrologią Narodu Polskiego. Młodzi modlili się już i złożyli kwiaty w podwarszawskim Radzyminie na cmentarzu polskich żołnierzy poległych w 1920 r. w bitwie z bolszewikami.

Dziennik przypomina, że miejsce to odwiedził kiedyś św. Jan Paweł II, mówił wtedy o długu wobec tego pokolenia Polaków.

Chcemy aktywnie uczyć młodych historii Ojczyzny oraz upamiętniać bohaterów narodowych – mówi dr Maciej Korkuć, naczelnik krakowskiego oddziału IPN.

– Nie ma myślenia o przyszłości bez zrozumienia wniosków płynących z przeszłości. To nie jest patrzenie w przeszłość i odwracanie się od przyszłości. Wręcz przeciwnie. Nikt nie zbuduje bezpiecznej przyszłości, nie wyciągając wniosków z doświadczeń przeszłości. Dlatego też staramy się z jednej strony pokazywać nasze doświadczenie historyczne, a z drugiej strony oddawać hołd tym, którzy walczyli o wolność, tak, jak to powinno być w każdym cywilizowanym kraju i tak, jak zawsze robili to Polacy w wolnym państwie, a w zniewoleniu niezależnie od tego, czego im zabraniano. Oddawali hołd tym, którzy walczyli o wolność. Pamiętali o tych, którzy byli niewinnymi ofiarami zbrodniczych systemów – wskazuje dr Korkuć.

W rajdzie jadą tegoroczni laureaci konkursu zorganizowanego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przez krakowski IPN nt. historii polskich Kresów XX w. Młodzieży w charakterze przewodników towarzyszą pracownicy Instytutu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl