Kancelaria Prezydenta przedstawia elementy pomocy frankowiczom

Kancelaria Prezydenta będzie kontynuować działania na rzecz przewalutowania kredytów frankowych, ale ważna jest kwestia bezpieczeństwa całego kraju, gospodarki i sektora finansowego – powiedział Przemysław Bryksa. W Kancelarii Prezydenta koordynował on prace nad projektami „frankowymi”.

Przemysław Bryksa podkreślił, że złożony projekt ustawy, zakładający zwrot spreadów to jeden z elementów pomocy frankowiczom.

Według niego złożenie projektu regulującego zasady przewalutowania kredytów mogłoby teraz zagrozić nawet istnieniu niektórych banków. A więc – jak wskazał urzędnik – bezpieczeństwu depozytów, którzy w ogóle nie mają żadnych kredytów, i tych, którzy mają kredyty złotowe oraz samych frankowiczów.

Prof. Witold Modzelewski, były wiceminister finansów, odnosząc się do propozycji pomocy dla frankowiczów powiedział, że państwo powinno przede wszystkim rozwiązać problem ustawowo.

– To jest droga uregulowania tego w sposób generalny poprzez ustawę restrukturyzacyjną, która po prostu nakazywałaby rozwiązanie tego problemu w sposób ogólny. A jeżeli nawet władza chce odroczyć moment wejścia w życie tych przepisów, to niech odroczy, ale niech nie odkłada tego ad acta, niech ustawa zostanie uchwalona. Jeżeli chcemy dać bankom, powiedzmy, pół roku, żeby spróbowały same – dajmy. Jednak po pól roku czy po ośmiu miesiącach, bo dłużej to na pewno nie, niech wejdą w życie te przepisy – zaznaczył Witold Modzelewski.

Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta powiedział, że projekt ustawy o spreadach powinien być procedowany sprawnie, ponieważ jest oczywisty i niekontrowersyjny.

Polityk zaznacza, że mógłby być uchwalony przez parlament, tak by od początku stycznia 2017 roku ustawa mogła obowiązywać.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl