Białoruś: IPN ma rozpocząć poszukiwania szczątków żołnierzy poległych 17 września 1939 roku

Na terenie Białorusi Polscy eksperci Instytutu Pamięci Narodowej mają dziś rozpocząć poszukiwania szczątków żołnierzy poległych 17 września 1939 r.

Prace będą prowadzone w pobliżu strażnicy Korpusu Ochrony Pogranicza w miejscowości Pohost, położonej na północny zachód od Mińska.

Celem działań naukowców będzie odnalezienie szczątków kilkunastu żołnierzy – mówi dr Leon Popek, naczelnik Wydziału Kresowego IPN.

Mamy taką nadzieję, że uda się odnaleźć kolejne szczątki żołnierzy polskich, obrońców z września 1939 roku, którzy zginęli w walce broniąc granic Rzeczpospolitej – wskazuje dr Leon Popek.

Wiadomo, że zwłoki żołnierzy zostały pochowane przez miejscową ludność. Obecnie w tym miejscu jest pole. Po odnalezieniu szczątki zostaną ekshumowane.

Ostatnie poszukiwania i ekshumacje na Białorusi były prowadzone ok. 10 lat temu.

Jeszcze rok temu pojawiały się problemy z poszukiwaniami szczątków ofiar Obławy Augustowskiej. Białoruska prokuratura nie wyraziła wówczas zgody na badania w regionie przygranicznym we okolicach jeziora Szlamy i wsi Kalety.

Obecne badanie może być dobrym prognostykiem na realizację prac planowanych przez IPN w przyszłości.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl