fot. twitter.com

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać wystawę „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920. W 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem”

Od dziś przez najbliższy miesiąc na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać wystawę „Polskie drogi do Bałtyku 1918-1920. W 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem”. Podobne ekspozycje będzie można oglądać w Gdyni i Pucku.

Mapy, zdjęcia, dokumenty – to wszystko wraz z dokładnymi opisami przybliży zwiedzającym wydarzenia sprzed 100 lat. W tym roku obchodzimy setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem. Wystawa została przygotowana wspólnie przez Centralną Bibliotekę Wojskową oraz Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ekspozycję można oglądać w galerii plenerowej, ustawionej tuż przed siedzibą stowarzyszenia „Wspólnota Polska” – mówi  Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.

– Identyczną wystawę otwieramy jutro w Gdyni. Taką samą wystawę stawiamy też w Pucku. Będzie towarzyszyła uroczystościom upamiętnienia 100-lecia zaślubin Polski z morzem. W Pucku prawie w tym samym miejscu, w którym 100 lat temu odbywała się ta właśnie uroczystość. Ten dzień przyniósł ogromne znaczenie dla Polski. To był powrót Polski morskiej, czyli powrót do marzeń królów RP, którzy – jak Stanisław August – budowali polską flotę wojenną – wskazuje.

Podczas wernisażu wystawy szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował osoby zasłużone w upowszechnianiu wiedzy i kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj