[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Reakcja M. Kidawy-Błońskiej na wyrok łódzkiego sądu ws. oprawcy 3-letniego dziecka jest niezrozumiała

Ten wyrok jest wyrokiem skandalicznym. Nie rozumiem też podejścia pani Kidawy-Błońskiej, że nie będzie go komentować, a od wyroku przysługuje apelacja, bo to był wyrok apelacyjny. W pierwszej instancji karą było 25 lat więzienia. Sytuacja jest skandaliczna. Oprawca, który gwałci niewinne 3-letnie dziecko, a potem doprowadza do jego śmierci, zasługuje na najwyższe potępienie – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja senator PiS Wojciech Skurkiewicz.

„Najwyższe prawo bywa najwyższym bezprawiem. Państwo w skutek takich wyroków przestaje być państwem prawa, a staje się oazą dla przestępców” – w ten sposób premier Mateusz Morawiecki skomentował wyrok sądu apelacyjnego w Łodzi w sprawie Stevena V.

Kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska wskazała natomiast, że „nie komentuje wyroków sądu. „To sąd wydaje wyrok. Od każdego wyroku są apelacje. Politycy nie powinni komentować wyroków sądu” – powiedziała.

Steven V., który brutalnie znęcał się nad 3-latkiem, zgwałcił i doprowadził do jego śmierci, otrzymał złagodzenie wyroku z 25 lat do 15 lat. Sędzia wskazał bowiem, że można sobie wyobrazić przestępstwo popełnione w sposób o wiele bardziej brutalny.

– Ten wyrok jest wyrokiem skandalicznym. Nie rozumiem też podejścia pani Kidawy-Błońskiej, że nie będzie go komentować, a od wyroku przysługuje apelacja, bo to był wyrok apelacyjny. W pierwszej instancji karą było 25 lat więzienia. Sytuacja jest skandaliczna. Oprawca, który gwałci niewinne 3-letnie dziecko, a potem doprowadza do jego śmierci, zasługuje na najwyższe potępienie. Jestem ciekawy, czy ten sędzia stanąłby oko w oko z matką tego dziecka. Nie ma zgody na takie wyroki. Trzeba je podawać do wiadomości, a nazwiska takich sędziów trzeba również upubliczniać, by ludzie wiedzieli, że w wymiarze sprawiedliwości są ludzie, którzy wydają takie właśnie wyroki – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

Zbulwersowany wyrokiem jest także prezydent Andrzej Duda, który powiedział: „Wczoraj sąd złagodził karę za zgwałcenie i śmiertelne pobicie 3-latka. Argumentacja jest zdumiewająca. Powinno być zero tolerancji dla takich zwyrodnialców. Dzieci muszą być bezwzględnie chronione.”

– Każdy racjonalnie myślący człowiek, który wychował swoje dziecko, patrzy na tę sprawę emocjonalnie. Nie można się w takiej sytuacji wyzbywać emocji. To sprawy, które są bardzo ważne dla rodzin i obywateli. To sprawy, które dotyczą nas wszystkich. Dzisiaj, kiedy przez nasz kraj przetacza się dyskusja o reformie wymiaru sprawiedliwości, trzeba pokazywać takie wyroki jak ten w Łodzi, takich sędziów – wskazał Wojciech Skurkiewicz.

To jednak nie koniec sprawy. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział bowiem, że będzie kierował do sądu skargę kasacyjną.

– Takie wyroki mogą doprowadzić do tego, że oprawca po 7-8 latach mógłby opuścić zakład karny. Zamordował 3-letnie dziecko, a już po 7 latach mógłby cieszyć się wolnością. Cieszę się, że minister sprawiedliwości zdecydował o tym, że będzie kierował skargę kasacyjną – dodał.

Cała rozmowa z senatorem Wojciechem Skurkiewiczem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj