fot. twitter.com/Polska_Zbrojna

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Zarzuty w stosunku do karabinku MSBS Grot dotyczą tzw. wersji zerowej, którą przekazano do testów i która została już zmodyfikowana

Artykuł, który ukazał się w Onecie, na portalu internetowym, który ma swojego właściciela za naszą zachodnią granicą, jest – najdelikatniej mówiąc – nieuczciwy w swoim opisie. MSBS Grot to jest naprawdę bardzo nowoczesna broń strzelecka, i co jest szczególnie istotne, rodzimej produkcji i myśli technicznej. Konstrukcja jest cały czas udoskonalana. Wojsko Polskie jest zadowolone z użytkowania tego karabinku – wskazywał Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W niedzielę, 24 stycznia, na portalu Onet.pl ukazał się artykuł, w którego treści wymieniane są wady karabinku MSBS Grot, używanego przez Polskie Siły Zbrojne. Portal pisze, iż karabinek „jest tak zły, że zagraża żołnierzom”. Do zarzutów odniósł się jego producent – Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia, który twierdzi, że „publikacja jest nierzetelna i wprowadza w błąd opinię publiczną”. Podobnego zdania jest Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

– Coś takiego absolutnie nie ma miejsca. Artykuł, który ukazał się w Onecie, na portalu internetowym, który ma swojego właściciela za naszą zachodnią granicą, jest – najdelikatniej mówiąc – nieuczciwy w swoim opisie. MSBS Grot to jest naprawdę bardzo nowoczesna konstrukcja, bardzo nowoczesna broń strzelecka, i co jest szczególnie istotne, rodzimej produkcji i myśli technicznej. To nie jest broń realizowana na licencji. To karabin, który został skonstruowany przez konstruktorów z Fabryki Broni, z Wojskowej Akademii Technicznej, z Politechniki Warszawskiej. On od początku do końca jest polską myślą techniczną. To jest pewnie swoista sól w oku tych wielkich, którzy rywalizują na rynkach europejskich i światowych, jeżeli chodzi o broń strzelecką – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Pierwsze karabiny MSBS Grot trafiły do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pod koniec listopada 2017 roku. [czytaj więcej]

– Konstrukcja jest cały czas udoskonalana, modernizowana zgodnie z oczekiwaniami zamawiającego – Sił Zbrojnych i żołnierzy, którzy użytkują broń. W artykule, który zamieścił Onet, zarzuty w stosunku do karabinku modułowego MSBS Grot dotyczą tzw. wersji zerowej, którą przekazano do testów i która została już zmodyfikowana. To jest w zasadzie druga już modyfikacja, bo dziś na wyposażenie Wojska Polskiego od stycznia sprowadzana jest wersja A2, która jest pokłosiem współpracy między przemysłem zbrojeniowym a Siłami Zbrojnymi. Smutne jest to, że Onet „wysmarował” taki artykuł. Być może jest w tym jakieś drugie dno, bo jest szereg krajów, w których prowadzone są postępowania przetargowe na zakupy karabinów podstawowych dla armii, chociażby za naszą wschodnią granicą – zwracał uwagę Wojciech Skurkiewicz.

– W moim przekonaniu, jest to element czarnego PR-u, który wymierzony jest w Fabrykę Broni w Radomiu i w Polską Grupę Zbrojeniową. Na przestrzeni ostatnich lat ze strony parlamentarzystów tzw. totalnej opozycji artykułowanych jest wiele opinii i sądów, jakoby rząd Prawa i Sprawiedliwości czy Ministerstwo Obrony Narodowej nie kupowały polskiego uzbrojenia, nie wspierały polskiego przemysłu obronnego, co oczywiście jest wierutną bzdurą. A dzisiaj, jeżeli mamy coś, czym możemy się pochwalić, to jest to dyskredytowane i potępiane, również przez tych samych polityków – kontynuował.

Gość „Aktualności dnia” zaznaczył, że Ministerstwo Obrony Narodowej przeznacza „olbrzymie środki finansowe” dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jak dodał, w 2020 roku była to rekordowa kwota – ponad 6 mld złotych.

– To są środki finansowe, które trafiają do polskich zakładów, do polskich pracowników, do polskich rodzin i w Polsce są wydatkowane. (…) W sytuacji jakiegokolwiek konfliktu, zagrożenia wojny musimy być samowystarczalni, jeżeli chodzi o produkcję podstawowych elementów uzbrojenia polskiego żołnierza Sił Zbrojnych. Karabin podstawowy jest właśnie takim elementem – akcentował wiceszef MON.

Zdaniem Wojciecha Skurkiewicza, w kwestii uzbrojenia politycy powinni być jednomyślni i niezależnie od poglądów politycznych muszą dbać o to, by było ono produkowane w Polsce.

– Musimy mieć uzbrojenie, które produkujemy w polskich zakładach. Musimy mieć nowoczesne uzbrojenie. Oczywiście żadna broń, żadne uzbrojenie nie jest idealne w swojej formule, bo zawsze pojawiają się modyfikacje, zmiany, które jeszcze bardziej je udoskonalają. W tym przypadku mamy do czynienia z polską myślą techniczną, z polskim produktem, który daje możliwość funkcjonowania Fabryki Broni w Radomiu i wielu kooperantów mniejszych firm, które dostarczają elementy do tegoż uzbrojenia. Wojsko Polskie jest zadowolone z użytkowania tego karabinku. On sukcesywnie wchodzi w wyposażenie – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z Wojciechem Skurkiewiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl