[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Zmiany w systemie dowodzenia Polską należy przeprowadzić bez uszczerbku dla bezpieczeństwa Polaków

Nie da się z dnia na dzień zmienić systemu dowodzenia w polskim wojsku. Polską armię należy w sposób właściwy przygotować do tego, żeby bez jakiegokolwiek uszczerbku dla bezpieczeństwa Polski i Polaków te zmiany przeprowadzić – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz podczas dzisiejszych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przesłał szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego nową propozycję organizacji systemu kierowania i dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

– Pismo to nie jest niczym nadzwyczajnym (…). Rozumiem długotrwałość tego procesu i działań, gdyż powrót do wcześniejszego modelu zarządzania armią musi być wieloetapowy. Nie da się z dnia na dzień zmienić systemu dowodzenia w polskim wojsku. Polską armię należy w sposób właściwy przygotować do tego, żeby bez jakiegokolwiek uszczerbku dla bezpieczeństwa Polski i Polaków te zmiany przeprowadzić. Jestem przekonany, że przez najbliższe miesiące będziemy bardzo intensywnie pochylać się nad propozycjami przedstawionymi przez szefa resortu obrony tak, aby Polska była krajem bezpiecznym, by Polacy czuli się bezpieczni w swojej Ojczyźnie – mówił polityk z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Na mocy zmian zaproponowanych przez Platformę Obywatelską, kiedy była jeszcze u władzy, najwyższy generał jest obecnie w głównej mierze doradcą ministra obrony narodowej i reprezentuje wojsko na arenie międzynarodowej.

– Odpowiedzialnym dowodzącym jest dowódca generalny Rodzaju Sił Zbrojnych, któremu podlegają poszczególne inspektoraty (…). To jest schemat bardzo mało czytelny, jeżeli chodzi o dowodzenie i zarządzanie polską armią, ale również dość dziwny, jeżeli chodzi o kontakty z Sojuszem Północnoatlantyckim. Chcemy powrócić do poprzedniego schematu – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości wyraził nadzieję, że ten zapis znajdzie się w przesłanym piśmie.

– Ważne jest, by najwyższy dowódca, dowódca czterogwiazdkowy, nie był tylko i wyłącznie doradcą ministra obrony narodowej, bliskim współpracownikiem prezydenta, ale żeby był głównodowodzącym polskiej armii. Totalna opozycja pewnie będzie krytykowała te propozycje, będzie próbowała sypać piach w tryby dobrze funkcjonującego wojska, ale bez wątpienie jest to wyzwanie, i bez wątpienia w roku 2017 uda nam się to zrealizować – wskazał polityk.

Wojciech Skurkiewicz odniósł się także do trwającej procedury sprawdzającej wobec gen. Jarosława Kraszewskiego.

– Sprawa generała Kraszewskiego zbliża się do końca. Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych dni zostanie definitywnie zakończona procedura sprawdzająca. Kraszewski jest generałem odpowiedzialnym za Departament Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, a tym samym osobą, która ma dostęp do najściślejszych tajemnic, jeżeli chodzi o Polskę i Sojusz Północnoatlantycki. Od tego, co i jak przekazuje, np. prezydentowi, zależy bezpieczeństwo Rzeczypospolitej – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Poseł zasiadający w komisji obrony narodowej ocenił również obecne relacje między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego.

– Absolutnie nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Spór jest bardziej w przestrzeni medialnej niż rzeczywistej, bo przecież ta współpraca jest dobra. Zarówno minister obrony narodowej, jak również prezydent ciągle spotykają się z żołnierzami, uczestniczą w uroczystościach, manewrach, ćwiczeniach, które odbywają się na terenie Rzeczypospolitej. Można się zastanawiać, czy ta współpraca nie powinna być jeszcze ściślejsza i jeszcze lepsza. Wycofanie ze strony ministra obrony narodowej nominacji generalskich, które były zgłoszone wiosną tego roku do prezydenta, jest swoistym krokiem w tył, ale jestem przekonany, że te nominacje powrócą po raz kolejny w roku 2018, bo dotyczą bardzo wysokich stanowisk zajmowanych przez polskich oficerów w ramach struktur wojskowych Polski, jak i NATO – podkreślił poseł.

Cala rozmowa z posłem Wojciechem Skurkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj