fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Najbliższe miesiące pokażą, w jakim miejscu jesteśmy w relacjach polsko-amerykańskich

„Jestem przekonany, że najbliższe miesiące rozmów i negocjacji ze stroną amerykańską pokażą, w jakim momencie i miejscu jesteśmy w relacjach polsko-amerykańskich, również w obszarze biznesowym” – powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przebywa w Stanach Zjednoczonych. Jak wskazał Wojciech Skurkiewicz, „jest to bardzo wyczerpująca i interesująca wizyta, której najważniejszym punktem będzie spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa”.

– 12 czerwca to będzie szczególnie ważny dzień. Jak powtarzał minister Mariusz Błaszczak, nie rozmawialiśmy przez ostatnie miesiące o tym, czy obecność amerykańska zostanie zwiększona w Polsce, tylko jak zostanie zwiększona i kiedy, bo to są kluczowe kwestie. (…) W rotacji wojsk amerykańskich jest około 4,5 tysiąca żołnierzy. Chcemy, aby było ich zdecydowanie więcej, nawet do 6 tysięcy. Bardzo mocno również angażujemy się jako strona polska w możliwości rozbudowy potencjału obronnego, który daje nam armia amerykańska, m.in. kwestie dot. zaplecza logistycznego, zabezpieczenia wojsk amerykańskich – powiedział polityk.

Wiceminister obrony narodowej zaznaczył również, że „definitywnie odchodzimy od sprzętu postsowieckiego. Dzisiaj podjęliśmy decyzję, że będą kupowane samoloty F-35, które będą zastępowały Su-22, MiG-29”.

– W tej chwili będą to dwie eskadry. Jedna eskadra to 16 samolotów. Te pierwsze samoloty przylecą do Polski w obecnej perspektywie finansowej, która obowiązuje do 2026 roku. Wysłaliśmy już do strony amerykańskiej zapytanie ofertowe odnośnie tego zakupu. Jesteśmy bardzo mocno zainteresowani. Pan gen. Jacek Pszczoła, który jest pełnomocnikiem ministra obrony narodowej ds. pozyskania samolotów piątej generacji, jest na bieżąco w kontaktach z administracją amerykańską, jak również ze stroną producenta, czyli przedstawicielami producenta Lockheed Martin. Jesteśmy również zdeterminowani, żeby to zamówienie doprowadzić jak najszybciej do końca – wskazał Wojciech Skurkiewicz.

Polityk podkreślił, że „samoloty piątej generacji to z jednej strony zwiększenie potencjału obronnego, ale również i olbrzymie wyzwanie, które staje dziś przed polską armią i naszymi możliwościami”.

– Jestem przekonany, że najbliższe miesiące rozmów i negocjacji ze stroną amerykańską pokażą, w jakim momencie i miejscu jesteśmy w relacjach polsko-amerykańskich, również w obszarze biznesowym – powiedział.

Cała rozmowa z ministrem Wojciechem Skurkiewiczem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj