fot. PAP/Piotr Polak

[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Jeśli Iran grozi wznowieniem programu nuklearnego, to mamy poważny problem

Bez wątpienia to, co dzieje się w ostatnich dniach w Zatoce Perskiej, napawa niepokojem. Jeśli Iran grozi wznowieniem programu nuklearnego, to mamy poważny problem. Dzisiaj okazuje się, że to państwo jest wciąż nieobliczalne – powiedział o napiętej sytuacji między Waszyngtonem a Teheranem w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.

Od kilku tygodni obserwujemy nerwowe działania ze strony Stanów Zjednoczonych i Iranu w zakresie kwestii nuklearnych. We wtorek PAP poinformował, że USA wysłało swoje wojska na Bliski Wschód.

– Bez wątpienia to, co dzieje się w ostatnich dniach w Zatoce Perskiej, napawa niepokojem. Jeśli Iran grozi wznowieniem programu nuklearnego, to mamy poważny problem. Dzisiaj okazuje się, że to państwo jest wciąż nieobliczalne. Mimo porozumień zawartych między innymi z państwami europejskimi, Stany Zjednoczone będą wzmacniały swoją obecność w Zatoce Perskiej. Jesteśmy w przededniu sytuacji wręcz kryzysowej. Mam nadzieję, że to wszystko powróci do stabilizacji. Nie potrzeba nam kolejnego obszaru, gdzie będzie się rozgrywał konflikt – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

Stany Zjednoczone wysłały nad Zatokę Perską nie tylko wojsko, ale również bombowce.

– Warto zwrócić uwagę na sedno sporu. To umowa pomiędzy Iranem a państwami zachodnimi, między innymi Unią Europejską. W zamian za rezygnację z tych nuklearnych ambicji Iran miał otrzymać inwestycje i zniesiono sankcje. Nie podoba się to Donaldowi Trumpowi, który mówi, że to porozumienie zostało źle wynegocjowane. W rejon Zatoki Perskiej zostały wysłane bombowce. Oby zakończyło się to wszystko tylko na takim pokazie siły – dodał wiceszef MON.

RIRM

drukuj