W. Skurkiewicz: Musimy wybierać polski przemysł obronny

Jeżeli mamy do dyspozycji bardzo dobry sprzęt polski (…) i bardzo dobry sprzęt zachodni, to w każdej sytuacji, w każdym przypadku, musimy wybierać sprzęt polski. Polski sprzęt to miejsca pracy, pracownicy, którzy mają określone wynagrodzenie, zaplecze techniczne i technologiczne – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz. Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej w audycji „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam poruszył kwestię stanu polskiej armii wobec realizacji programu modernizacji technicznej.

Poseł Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę, że z powodu profesjonalizacji polskiej armii, kierunki działania w wojsku muszą zostać zmienione. Jednym z priorytetów jest zadbanie o odpowiedni sprzęt dla polskiej armii, czego efektem jest program modernizacji technicznej wojska – dodał poseł PiS.

Wprowadzenie w wojsku pełnej profesjonalizacji, uzawodowienia sprawiło, że musimy zmienić kierunki działania, kierunki pracy w polskim wojsku. W tej chwili nie mamy już poboru, ten pobór jest zawieszony. Nie mamy już czynnej służby zawodowej. Mamy tylko żołnierzy zawodowych, których w naszym kraju jest ok. 100 tys. (…) Inną rzeczą jest (…), czy te 100 tys. żołnierzy jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo naszemu krajowi. Jeżeli mówimy o uzawodowieniu, o żołnierzach zawodowych, musimy również mieć na myśli bardzo dobry sprzęt, którym będą dysponować oraz ciągłe szkolenie tych żołnierzy, którzy na tym sprzęcie będą służyć, będą pracować – akcentował Wojciech Skurkiewicz.

Jak poinformował wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, na modernizację techniczną polskiej armii zostanie przeznaczone ok. 130 mld złotych.

Program modernizacji technicznej polskiej armii będzie realizowany w 14 obszarach. Jednym z najważniejszych jest zakup śmigłowca wielozadaniowego – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

Ta sprawa wciąż się toczy. Negocjacje na poziomie wojskowym się zakończyły, ale wciąż trwają negocjacje na poziomie offsetowym. (…) Poprzednicy (mówiąc kolokwialnie) dali słowo Francuzom, firmie Airbus Helicopters, że będą kupować francuskie Caracale, mając świadomość, że mamy w Polsce dwie dobrze funkcjonujące i robiące bardzo dobre produkty fabryki śmigłowców w Świdniku i w Mielcu, gdzie mogą podobnej klasy śmigłowce wielozadaniowe powstawać – wskazywał poseł PiS.

Kolejnym działaniem na rzecz modernizacji technicznej polskiej armii ma być zakup systemu rakietowego Patriot – zaznaczył polityk.

To jest bardzo kosztochłonny program. Baterie Patriot, baterie średniego zasięgu, które chcemy kupić, będą kosztowały ok. 30-50 mld zł. To są nasze wstępne szacunki. Wysłaliśmy do rządu amerykańskiego zapytanie ofertowe, czy możemy nabyć baterie Patriot – wyjaśnił Wojciech Skurkiewicz.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej podkreślił, że należy inwestować w rozwój technologiczny, aby dążyć do zniwelowania dystansu, jaki Polska traci do koncernów z zachodniej Europy.

Polski przemysł obronny, po konsolidacji i stworzeniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest na rynku europejskim raczkującym średniakiem. Do koncernów niemieckich czy francuskich jeszcze nam bardzo daleko. Poprzez zamówienia, które mamy, poprzez środki finansowe, którymi dysponujemy w ramach modernizacji technicznej, musimy wspierać polski przemysł obronny – powiedział poseł Wojciech Skurkiewicz.

Całość audycji „Rozmowy niedokończone” z udziałem posła Wojciecha Skurkiewicza dostępna jest [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl