Ulicami Warszawy przeszła defilada historyczna „Drogi do Wolności. Od rycerza do żołnierza”

„Drogi do Wolności. Od rycerza do żołnierza” – pod takim hasłem w przeddzień rocznicy odzyskania niepodległości ulicami Warszawy przeszła po raz pierwszy defilada historyczna. W wydarzeniu wzięły udział grupy rekonstrukcyjne w strojach z różnych epok. Na zakończenie uczestnicy defilady spotkali się z kombatantami.

Drogi do wolności Polski były różne. By złożyć im hołd i uczcić pamięć, ulicami Warszawy przeszła defilada historyczna.

– Dzisiaj jesteśmy przebrani w mundury ze Lwowa oraz Przemyśla, czyli za Orlęta Lwowskie – mówi Tomasz Niedbalski z grupy historyczno-edukacyjnej „Szare Szeregi”.

– Orlęta Lwowskie to byli tacy chłopacy ze Lwowa, którzy jak się dowiedzieli, że Ukraińcy zaatakowali Lwów, to od razu byli zgotowani do walki i postanowili, że będą walczyć o Lwów – wskazuje Kacper Kurkowski.

Właśnie hasło „Bóg, Honor, Ojczyzna” powinno przyświecać dzieciom już od najmłodszych lat.

– Podziwiam ich zachwyt z uzbrojenia, z munduru, a jednocześnie życzę im żeby nie mieli wojny, żeby nie mieli partyzantki, żeby nie musieli w lesie nocować. Tego im życzę i w tym kierunku trzeba działać, żeby Polska uniknęła jakichkolwiek konfliktów wojennych – podkreśla żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych Mieczysław Cybulski, który sam przeżył dramat wojenny.

Ważne jest to, by miłość do Ojczyzny pokazywać tym najmłodszym. Dobrym do tego sposobem – jak mówi Zbigniew Rowiński z grupy historyczno-edukacyjnej „Szare Szeregi” – są na przykład gry terenowe.

– Gdzie my wychodzimy na 3 dni do lasu, sami budujemy szałasy, gotujemy, i ci mali 8, 9, 10-latkowie śpią w nich 3 dni, gotują jedzenie, robią przeprawy przez rzeki na pontonach, na wiszących mostach, robią różne rzeczy związane z działalnością młodych grup wiekowych podczas działania jeżeli chodzi na przykład Powstania Warszawskiego, czyli „zawiszaków”, najmłodszych żołnierzy AK między 12. a 14. rokiem życia. To jest taki moment, w którym możemy zaprosić tych młodych ludzi do zabawy historycznej – wskazuje Zbigniew Rowiński.

Organizatorem Defilady Historycznej było Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury. Stowarzyszenie zajmuje się krzewieniem pamięci historycznej, wspiera inicjatywy obywatelskie i promuje myśli św. Jana Pawła II.

 

TV Trwam News

drukuj