Rząd walczy z finansowaniem terroryzmu i praniem brudnych pieniędzy

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Finansów planuje zmianę przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jak poinformował wczoraj wiceminister finansów Wiesław Jasiński, obecnie resort pracuje nad nowelizacją przepisów w tej sprawie.

Wiesław Jasiński podkreślił, że w projektowanej zmianie pojawią się m.in. przepisy przewidujące możliwość koordynowania działań kontrolnych podmiotów nadzorujących.

Pozwoli to generalnemu inspektorowi mieć realny wpływ na politykę kontroli przeciwdziałania praniu pieniędzy przez prezesów sądów apelacyjnych.

Przewidziano też wprowadzenie zakazu ujawniania informacji o analizie informacji na potrzeby przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, mówi, że zmiany są obowiązkiem, który musimy realizować w związku z członkostwem w Unii Europejskiej.

– Zmiana w polskim ustawodawstwie dotyczy implementacji do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2015 roku ws. zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowania do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. To są obowiązki, które mamy realizować w związku z członkostwem w Unii Europejskiej. Polski system bankowy wielokrotnie był już dostosowywany pod tym względem do prawa unijnego, jednak w związku z rozwojem światowego terroryzmu powstają nowe sposoby na omijanie dotychczasowych przepisów. W związku z tym Polska musi się do tego prawa dostosować – wskazuje Zbigniew Kuźmiuk.

Nowe przepisy mają również rozszerzyć obowiązek dokonania oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu na poziomie „instytucji obowiązanej” oraz zmienić zasady oceny systemów przeciwdziałania prania pieniędzy i finansowania terroryzmu państw trzecich.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl