fot. Pixabay.com

Piękny zwyczaj kolędowania w polskich domach

Kolędy kojarzą się z bożonarodzeniowymi pieśniami, które towarzyszą podczas rodzinnych spotkań. W czasie świąt Bożego Narodzenia wciąż obecny jest zwyczaj śpiewania kolęd i pastorałek. Warto wspomnieć, że to właśnie kolędą rozpoczyna się wigilijna Pasterka.

W czasie bożonarodzeniowym organizowane są koncerty w wielu polskich miastach oraz poza granicami kraju. Wierni zgromadzą się w kościołach, na salach czy przy szopkach betlejemskich, by wspólnie śpiewać kolędy.

Można pokusić się o stwierdzenie, że każdy zna słowa choć jednej z polskich kolęd. Bardzo często to właśnie te śpiewy zbliżają ludzi do siebie w rodzinnym gronie. W Polsce kolędy są ważnym elementem świątecznej tradycji. Wielu katolików uważa, że bez kolęd nie ma wieczerzy wigilijnej, mając na myśli klimat i otoczkę świąt.

Termin kolęda wywodzi się od łac. słowa calendae i oznacza dosłownie pierwszy dzień miesiąca. To potocznie pieśń niosąca radosną nowinę o narodzeniu Chrystusa.  Współcześnie określa się ją pieśnią religijną związaną z tematyką bożonarodzeniową. W liturgii Kościoła katolickiego kolędy są śpiewane od Pasterki (Mszy św. odprawianej o północy w święta Bożego Narodzenia) do Święta Chrztu Pańskiego, czyli 6 stycznia. W Polsce przyjęto, że można je śpiewać do Święta Ofiarowania Pańskiego, które przypada 2 lutego.

Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu. Była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego żywej szopce.

„Bóg się rodzi…” to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych (jak nie najpopularniejsza) polskich kolęd. W wielu kościołach to właśnie ona rozpoczyna uroczystą Pasterkę. Jej autorem jest Franciszek Karpiński, doktor filozofii, wybitny poeta oraz absolwent Uniwersytetu we Lwowie. Kolędę „Bóg się rodzi…” po raz pierwszy zaśpiewano w 1792 r. w starym kościele farnym w Białymstoku.

Warto nadmienić, że wspominana kolęda niejednokrotnie dodawała otuchy Polakom w czasach zaborów, ale również w późniejszych trudnych okresach historii. Podczas II wojny światowej śpiewano ją zamiast „Mazurka Dąbrowskiego”, którego zakazali Niemcy.

fot. Pixabay.com

Inne popularne i chętnie śpiewane przez Polaków kolędy to m.in.: „Cicha noc, święta noc”, „Wśród nocnej ciszy”, „Do szopy, hej pasterze”, „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata, monarchowie”, „Mizerna cicha, stajenka licha” czy „Nie było miejsca dla Ciebie”. W zależności od regionu i poszczególnych tradycji, dane kolędy lekko się różnią pojedynczymi słowami i są mniej lub bardziej popularne.

Kolędowanie to nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni, ale również bardzo ciekawy obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy pukają do każdego domu, aby wnieść do niego szczęście. Więcej na ten temat można przeczytać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl