fot. Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik

Petycja w obronie lekarzy sumienia trafiła do prezesa NIL

Petycja w obronie prof. Bogdana Chazana i innych lekarzy sumienia została złożona prezesowi Naczelnej Izby Lekarskiej dr. Maciejowi Hamankiewiczowi.

Jest to odpowiedź na żądania przeciwników prof. Chazana, którzy domagają się odebrania mu prawa do wykonywania zawodu lekarza.

W lipcu 2014 roku prof. Chazan został odwołany ze stanowiska dyrektora szpitala Świętej Rodziny po tym, jak odmówił wykonania tzw. aborcji.

Przedstawiciele Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny zebrali prawie 60 tys. podpisów w obronie sumienia i dobrego imienia lekarza. Teraz liczą na obiektywizm prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej podczas rozpatrywania wniosku – powiedział Paweł Kwaśniak, prezes Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

– Przekazujemy na ręce władz samorządu lekarskiego naszą satysfakcję i radość z tego, że jest lekarz, który w taki jasny sposób wyraża się na temat konieczności obrony życia dzieci nienarodzonych. Apelujemy również do władz samorządu lekarskiego o twarde stanowisko i nieuleganie naciskom środowisk lewicowych, liberalnych, feministycznych, tak aby wolność sumienia lekarzy w Polsce była prawdziwie zachowana – zaznaczył Paweł Kwaśniak.

Prof. Bogdan Chazan podziękował za powstanie tej inicjatywy. Wyjaśnił również, czym dla niego jest ta petycja.

– Odbieram ją jako skierowaną w obronie sumień lekarzy, niekoniecznie mojego. Moje sumienie starałem się bronić i bronię nadal, ale w tej chwili rzecz idzie o sumienia młodych ludzi, lekarzy, pielęgniarek i położnych, które są narażane każdego dnia. Każdego roku w Polsce wykonuje się ponad 1000 aborcji, a więc olbrzymia liczba lekarzy, pielęgniarek i położnych, ich sumienia, są narażone na szwank. Pomysł Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny wychodzi naprzeciw tym gorącym, palącym potrzebom ochrony lekarskich sumień – podkreślił prof. Bogdan Chazan.

Dzięki podobnej inicjatywie Trybunał Konstytucyjny w 2015 r. wydał wyrok potwierdzający wolność sumienia lekarzy jako gwarancję należytej realizacji praw pacjentów.

RIRM

drukuj