Szczyt Unii Europejskiej w Estonii

Głównym tematem nieformalnego szczytu Unii Europejskiej w Tallinie były kwestie związane z cyfryzacją. Przywódcy państw Wspólnoty na spotkaniu dyskutowali również o przyszłości Unii.

Estonia to kraj, w którym każdy obywatel ma zapewnione prawo dostępu do Internetu. W Unii Europejskiej są jednak miejsca gdzie dostęp do sieci jest utrudniony. Ma się to zmienić, m.in. przez rozwój technologii komórkowej 5G, która daje ogromne możliwości.

Jak podkreślali podczas szczytu eksperci ws. cyberbezpieczeństwa, budowa nowoczesnego społeczeństwa cyfrowego nie może się odbywać bez zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

– Czas, który mamy przed sobą jest olbrzymią szansą. Jednak bezpieczeństwo nie może być rozumiane jedynie w kontekście ryzyka i strat. Bezpieczeństwo jest niezbędne dla innowacji, rozwoju i wzrostu – mówił prof. Jarno Limnéll, specjalista od cyberbezpieczeństwa.

Polska jest jednym z najaktywniejszych państw w Unii w kwestii cyfryzacji. Nasz kraj chce, aby budowa rynku cyfrowego opierała się o zasadę swobody przepływu danych. Wspólnota powinna ją uznać za piątą swobodę wspólnego rynku, obok m.in. swobodnego przepływu osób i usług.

– Polska chce być państwem, które bardzo aktywnie uczestniczy nie tylko w tej dyskusji, nie tylko przedstawia swoje propozycję i inicjatywy, ale również chcemy być państwem, które bardzo aktywnie wprowadza te rozwiązania w życie – akcentowała premier Beata Szydło.

Na szczycie zapowiedziano też uszczelnienie systemu podatkowego tak, aby partycypowały w nim międzynarodowe koncerny internetowe. Obecnie unikają one płacenia podatków w państwach, w których działają.

 – Komisja zaproponuje w przyszłym roku nowe przepisy dotyczące sprawiedliwego i skutecznego opodatkowania, które zapewnia pewność prawną i równe warunki dla wszystkich – zapowiadał Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej.

Na marginesie szczytu przywódcy dyskutowali o kluczowych dla przyszłości Unii sprawach. Premier Francji forsował swoje pomysły m.in. dotyczące stworzenia osobnego budżetu strefy euro. Emmanuel Macron chce zacieśniać sojusz z Niemcami. Te deklaracje pozytywnie przyjmuje kanclerz Angela Merkel.

– Sprawy te muszą zostać przedyskutowane w najmniejszych detalach. Wierzę jednak, że w wielu kwestiach uda się osiągnąć przełom. Na przykład w kwestii tego, co stanie się europejskim mechanizmem stabilności, a także rozwojem wspólnego europejskiego systemu gospodarczego – podkreślała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.

Musimy myśleć o rozwoju Europy i jej solidarności, o rozwiązaniu kryzysów, ale musi to być oparte o jedność – mówiła komentując propozycje Francji premier Polski. Dodała, że podział Europy na jakieś wąskie grupy jest błędem i prowadzi wyłącznie do rozbicia.

Premier Beata Szydło spotkała się w Tallinie z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej, a także szefową rządu Wielkiej Brytanii. 21 grudnia w Warszawie odbędą polsko – brytyjskie konsultacje międzyrządowe.

– Była to kontynuacja mojej rozmowy z panią premier z początku tygodnia, kiedy rozmawiałyśmy telefonicznie – mówiła premier RP.

W Estonii pojawiły się głosy o słabym postępie rozmów z Wielką Brytanią. Premier Theresa May zabiega o utrzymanie równych praw swoich obywateli z mieszkańcami państw Unii Europejskiej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl