PE debatował o kompromisie w sprawie budżetu

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się dziś debata na temat kompromisu ws. budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Głosowanie nad rezolucją zaplanowano na jutro.

Choć z polskiego punktu widzenia zawarty kompromis nie jest dobry, to na forum PE nie ma już miejsca na to, by go podważać – mówi europoseł Konrad Szymański.

Nie podoba nam się to, że nowa perspektywa budżetowa została – z polskiego punktu widzenia – skonstruowana w takich sposób, żeby pieniądze, które straciliśmy – jeśli chodzi o finansowanie polityki spójności – zostały załatane nie dodatkowymi zyskami w negocjacjach prowadzonych przez rząd Donalda Tuska, ale przesunięciem z jednej polskiej kieszeni do drugiej. Przesunięcie z rolnictwa na spójność tylko po to, aby premier mógł mówić w kraju, że obiecane w kampanii  300 miliardów jest dotrzymane – zaznaczył europoseł Szymański.

Parlament Europejski zmierza w jeszcze gorszym kierunku: chce, by pieniądze były w tych samych kopertach, ale były przeznaczane na inne cele. To jest powód, dla którego sprzeciwiamy się tym, którzy chcą by budżet odrzucić – tłumaczy europoseł.

Największe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim opowiedziały się za przyjęciem unijnego budżetu, choć pod warunkami. Deputowani zastrzegli, że czekają na spełnienie obietnicy europejskich rządów o załataniu dziury w unijnej kasie w tym roku.

Jutro odbędzie się głosowanie i wtedy europosłowie przyjmą rezolucję. Wydatki Wspólnoty ostatecznie mają zatwierdzić we wrześniu. Polska z nowego budżetu ma otrzymać ponad 100 miliardów euro z czego ponad 28 na rolnictwo i 73 mld na politykę spójności.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl