471 tys. zł ma zapłacić stacja TVN za znieważenie polskiej flagi

Sąd Najwyższy oddalił we wtorek skargę kasacyjną nadawcy od wyroku sądu apelacyjnego nakładającego taką karę za wkładanie miniaturek polskich flag w atrapy psich odchodów, w jednym z programów Kuby Wojewódzkiego.

Uczestnicy programu (emitowanego w marcu 2008 r.) tłumaczyli, że „był to happening mający uświadomić problem zanieczyszczenia polskich ulic”. Przewodniczący KRRiT nałożył na stację karę, powołując się na art. 18 ust. 1 ustawy o RTV, który stanowi, że „audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym”.

Od tej decyzji stacja TVN odwołała się do sądu, uzyskując w I instancji korzystny wyrok, uchylony potem przez sąd apelacyjny. W wyniku tego wyroku stacja musiała wprawdzie zapłacić nałożoną przez KRRiTV karę, ale złożyła jeszcze skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Wtorkowym wyrokiem (sygn. III SK 42/12) SN oddalił ją w całości.

W uzasadnieniu SN podkreślił, że wolność słowa nie jest prawem absolutnym i podlega ograniczeniom, wynikającym z ustaw. Ograniczenia takie dopuszcza zresztą zarówno konstytucja, jak i przepis art. 10 ust. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

SN wskazał, że zgodnie z art. 1 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, godło, barwy i hymn znajdują się pod szczególną ochroną, a otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. „Obowiązki te odnoszą się także do stacji telewizyjnych” – podkreślił sędzia Maciej Pacuda.

Ponadto z przepisów ustawy o RTV wynika zakaz emisji audycji naruszających prawo, moralność i dobra społeczne.

„Zestawiając treść obydwu tych przepisów możemy ustalić normę, która daje podstawę do określonych działań państwa, do ochrony barw narodowych przed działaniami, które tylko pozornie służą dobru publicznemu” – wskazał sędzia Pacuda.

SN stwierdził zarazem, że zakres i standardy ochrony są w przypadku wypowiedzi satyrycznych łagodniejsze.

 „Problem polega jednak na tym, że satyryczny charakter programu TVN +Kuba Wojewódzki+ nie jest bezsporny, był on już oceniany jako audycja publicystyczna” – powiedział sędzia Pacuda.

SN stwierdził więc, że w programie tym upowszechniono sposób zachowania nieadekwatny do sytuacji, naruszający prawa innych osób.

„Cześć i szacunek dla barw narodowych nie jest tylko obowiązkiem, jest także prawem innych osób, które zostało tu naruszone” – przypomniał sędzia Pacuda.

W konkluzji orzeczenia SN wskazał, że środki, które podjęła KRRiT były zgodne z prawem i proporcjonalne do czynu. Nie ukarano bowiem prowadzącego, ani uczestników, ale stację emitującą program.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl