fot. PAP/Piotr Nowak

Partia Kukiza

Dotychczas antysystemowy i antypartyjny działacz uległ realiom polskiej polityki. Bez partii nie jestem w stanie zrealizować swoich postulatów – mówił Paweł Kukiz.

Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował partię K’15 Pawła Kukiza. Przez ostatnie 5 lat polityk działał w Sejmie jako lider ruchu społecznego.

– Tworzę tę formułę partyjną dlatego, że partie mają w wielu sytuacjach uprzywilejowaną pozycję, np. w przypadku pozyskiwania pieniędzy na działalność w postaci subwencji czy zbierania podpisów po ogłoszeniu terminu wyborów – poinformował Paweł Kukiz.  

Choć jeszcze dwa lata temu Paweł Kukiz chciał zlikwidować subwencje.

– Ludzie nie powinni być zmuszani do popierania ugrupowań, z których programem się nie zgadzają. Subwencje betonują scenę polityczną. Odebranie tych 208 milionów złotych subwencji (plus 60 mln dotacji) to czysta oszczędność pieniędzy podatników – ocenił.  

Dziś złożyliśmy projekt likwidacji subwencji i dotacji dla partii politycznych! Dlaczego? 1️⃣ W referendum 2015 roku…

Opublikowany przez Paweł Kukiz Poniedziałek, 26 marca 2018

– Dziś tak naprawdę jest to takie symboliczne zaprzeczenie tych obywatelskich i antypartyjnych haseł – zwrócił uwagę minister Jan Dziedziczak.  

Paweł Kukiz twierdzi, że bez partii politycznej nie zdoła zrealizować sowich postulatów, czyli ogólnokrajowych referendów i jednomandatowych okręgów wyborczych.

– Obecnie nie są to hasła, które są w głównym nurcie sporu politycznego – wskazał dr Tomasz Matras, politolog.   

Socjolog Grzegorz Wiński wskazuje natomiast, że formuła Pawła Kukiza już się wyczerpała.

– Okazało się, że hasło asystemowości, apartyjnych ruchów społecznych straciło na aktualności – mówił socjolog.

Pięć lat temu ruch Pawła Kukiza zdobył trzecie miejsce w wyborach parlamentarnych, uzyskując ponad 20 procent głosów. W ubiegłym roku poparcie zmalało do 8 procent.

TV Trwam News

drukuj