Kukiz’15 domaga się nowelizacji ustawy o IPN dot. zbrodni ukraińskich nacjonalistów

Posłowie Kukiz’15 domagają się dalszych prac w Sejmie nad projektem nowelizacji ustawy o IPN umożliwiającym wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Projekt nowelizacji ustawy o IPN autorstwa posłów Kukiz’15 umożliwia wszczynania postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

W projekcie zapisano definicję takich zbrodni. Są to „czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności, a w szczególności wobec ludności polskiej”. Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełniona przez nich zbrodnia wołyńska.

„Mamy 2 mln Ukraińców w Polsce, państwo polskie musi jednoznacznie powiedzieć, że gloryfikacja +banderyzmu+, oprawców narodu polskiego obnoszenie z symbolami OUN, UPA jest nie do zaakceptowania” – podkreślił na środowej konferencji prasowej w Sejmie Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Poseł Kukiz’15 Bartosz Jóźwiak zauważył, że od 8 listopada projekt nowelizacji ustawy „jest trzymany w zamrażarce”. Dodał, że jego klub trzykrotnie na posiedzeniu prezydium Sejmu wnosił o włączenie projektu do porządku obrad, jednak wniosek nie został zaakceptowany przez marszałka Marka Kuchcińskiego i wicemarszałka Ryszarda Terleckiego.

„Po czyjej stronie panowie marszałkowie stoicie? Po stronie OUN UPA, czy po stronie polskich ofiar zbrodni tych organizacji?” – pytał Jóźwiak.

„Trzeba sobie na to pytanie odpowiedzieć i stanąć w prawdzie i dopuścić wreszcie ten zaakceptowany przez komisję sprawiedliwości projekt pod obrady Sejmu. Nie wiem, co obaj panowie marszałkowie mają na celu, blokując w tej chwili ten bardzo wyczekiwany i bardzo potrzebny projekt” – podkreślił.

Rzymkowski zwrócił się do Polaków, aby apelowali do posłów PiS, wicemarszałka Ryszarda Terleckiego i marszałka Marka Kuchcińskiego, aby „embargo z tego projektu ustawy w końcu zdjęli”.

Poinformował również, że klub Kukiz’15 przygotował projekt uchwały dot. uczczenia przez Sejm 150 rocznicy urodzin kapłana greckokatolickiego błogosławionego Grzegorza Chomyszyna. Rzymkowski podkreślił, że Chomyszyn był orędownikiem pojednania polsko-ukraińskiego oraz „wielkim przeciwnikiem nacjonalizmu ukraińskiego”.

„Dlatego też składamy projekt uchwały i liczymy, że wszystkie ugrupowania polityczne poprą ten nasz projekt, bo to jest właściwy kierunek tworzenia relacji między Polską i Ukrainą – na gruncie prawdy, pojednania i wzajemnego szacunku” – powiedział.

Posłowie Kukiz’15 przypomnieli również, że we wtorek pion śledczy IPN w Lublinie wystąpi do USA o ekstradycję Michaela K. – obywatela amerykańskiego pochodzenia ukraińskiego, podejrzanego o zamordowanie 44 osób, w tym dzieci w dwóch wsiach na terenach polskich kresów w 1944 r.

Jóźwiak zaznaczył, że Kukiz’15 próbował zwrócić uwagę na całą sprawę w ubiegłym roku, ponieważ Michael K. „ma możliwość uniknięcia odpowiedzialności za swoje zbrodnie”. Przypomniał, że Kukiz’15 zgłosił w tej sprawie zapytania do MSZ i MS z pytaniem o działania ws. przyspieszenia procedury badania zgodności grafologicznej oraz zdjęć IPN ze współczesnymi zdjęciami Michaela K. oraz o to, jakie działania Polska zamierza podjąć w tej sprawie.

Poseł Kukiz’15 ocenił, że wniosek pionu śledczego IPN daje szanse na to, że „ten 97-letni dziś zbrodniarz nie uniknie odpowiedzialności i sprawiedliwość wobec ofiar zostanie przez polskie państwo oddana”.

Pierwsze czytanie projektu Kukiz’15 noweli ustawy o IPN odbyło się w Sejmie początku października; wówczas został on skierowany do prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS) zaproponował procedowanie projektu łącznie z rządowym projektem zmian w ustawie o IPN wprowadzającym kary grzywny lub więzienia za sformułowania typu „polskie obozu śmierci”. Oba projekty zostały w trakcie posiedzenia komisji 8 listopada przyjęte.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl