Ks. Janusz Wilk: Akcja „40 Dni dla Życia” to jest ogrom modlitwy

„Zachęcamy i zapraszamy osoby, które mają czas i chcą go poświęcić na modlitwę w intencji życia dzieci nienarodzonych”  – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. Janusz Wilk, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej, jeden z inicjatorów akcji „40 Dni dla życia”.

Ks. Janusz Wilk na antenie Radia Maryja opowiedział o tym jak powstała idea akcji.

– To wydarzenie dzieje się w przygotowaniu legnickiego Marszu dla Życia, ale rozrosło się ono i już dawno przekroczyło ramy diecezji. Właśnie poprzez inicjatywę „40 Dni dla życia” tej modlitwy indywidualnej w domu, zachęcamy, zapraszamy osoby, które mają na to czas, chcą poświęcić swój czas na modlitwę w intencji życia dzieci nienarodzonych do tego, żeby zgłosiły jedną godzinę w wybranym przez siebie dniu, w wybranej przez siebie godzinie po to, żeby wspólnie utworzyć taki łańcuch modlitwy, który będzie trwał łącznie 960 godzin (40 dni) – tłumaczył ks. Janusz Wilk.

Duchowny podkreślał, że warto modlić się za dzieci nienarodzone mimo iż w Polsce nie ma klinik aborcyjnych, ale takowe są między innymi w Stanach Zjednoczonych.

– W ten sposób towarzyszymy tym wszystkim katolikom, którzy modlą się pod klinikami aborcyjnymi – może lepiej powiedzieć – ośrodkami aborcyjnymi w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych, ale i też na całym świecie, ponieważ ta krucjata ma również taki charakter. Na szczęście w Polsce takich miejsc, które się konkretnie nazywają, że służą do zabijania nienarodzonych nie ma, ale możemy w ten sposób wesprzeć naszą modlitwą tych, którzy modlą się pod tymi ośrodkami aborcyjnymi i właściwie temu służy ta krucjata modlitewna (…). Jest jeszcze sporo wolnych miejsc, w których można zgłosić swoje uczestnictwo w tej krucjacie – zachęcał jeden z organizatorów inicjatywy „40 dni dla życia”.

W akcję można się włączyć, dzwoniąc na numer telefonu 513-129-362, natomiast dzięki stronie internetowej http://www.marszdlazycia.legnica.pl/  dowiemy się, kiedy są wolne godziny, aby wpisać się na modlitwę. Ksiądz Janusz Wilk zaznaczył, że inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem.

– W tej chwili można się zapisywać i zdarza się, że w jednej godzinie modlą się dwie, trzy a nawet pięć osób, bo nie zawsze każdemu pasują inne godziny. My staramy się dopasować, żeby każdy mógł się modlić wedle własnych zdolności i możliwości życiowych. (…) Każdego roku udaje nam się zamknąć listę w ten sposób, że nie brakuje ani jednej godziny. (…) Zawsze na te 960 godzin przypada 500 osób modlących się. Niektórzy biorą po kilka godzin, niektórzy taką serię, dlatego tak wypada, że jest mniej osób niż godzin, ale uważam, że 500 osób w kraju i za granicą, które przez 960 godzin modlą się nieustannie, to jest naprawdę ogrom modlitwy – zaznaczył asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej, ksiądz Janusz Wilk.

Nie ma restrykcyjnych zasad, które nakazywałyby modlitwę tylko w kościele. Forma modlitwy jest absolutnie dowolna, podobnie jak wiek osoby uczestniczącej w akcji.

– Jeśli ktoś chce zaplanować modlitwę wspólnotową, to oczywiście w kościele też włączają się całe parafie, które nieraz biorą czuwania nocne i tam zmieniają się wówczas osoby w parafii. Treść modlitwy i intencja jest cały czas ta sama i trwa całą noc. Oczywiście jest to skierowane także do tych osób, które właśnie są w domu, są złożone chorobą czy tak po prostu, zwyczajnie „czynne” są w życiu po to, żeby wygospodarować sobie jedną godzinę i ją poświęcić. Jaki to będzie rodzaj modlitwy to już tak dowolnie według własnej duchowości. Może to być różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego, czytanie Pisma Świętego, Liturgia Godzin, przeróżne litanie, można śpiewać pieśni i w ten sposób chwalić Pana Boga i prosić o życie dla dzieci zagrożonych aborcją. (…) Ogromnie szeroka dowolność modlitwy. Jeżeli chodzi o osoby, które mogą się przyłączyć, to też wszystkich zapraszamy:  indywidualnie, wspólnotowo, najstarszych i najmłodszych – wyjaśnił duchowny.

Całą rozmowa z księdzem Januszem Wilkiem z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj