Parlamentarzyści PiS: specustawa ws. walki z ASF potrzebna na już, apelujemy, aby jej nie blokować

O jak najszybsze przyjęcie przez Senat specustawy dotyczącej walki z ASF zaapelowali do senatorów szefowie senackiej i sejmowej komisji rolnictwa z PiS: Jerzy Chróścikowski i Robert Telus. Według Chróścikowskiego, senacka komisja zajęłaby się ustawą szybciej, gdyby nie decyzje marszałka Senatu.

Sejm w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku uchwalił specustawę w sprawie zwalczania ASF. Nowe przepisy wprowadzają zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt między innymi przez policjantów i żołnierzy i powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie senator Jerzy Chróścikowski podkreślił, że rolnicy domagają się „bardzo intensywnej walki” z afrykańskim pomorem świń, bo ogniska choroby wciąż się rozszerzają. Jak dodał, specustawa daje „szansę większego odstrzału dzików”.

„Ta ustawa powinna przejść w Senacie bez poprawek. O to bym apelował, bo każdy tydzień, każdy dzień może zwiększyć zagrożenie ze strony ASF, co się wiąże z potężnymi stratami dla państwa, dla rolników, jak i podatników” – oświadczył Jerzy Chróścikowski.

Zapowiedział, że zaproponuje, aby senacka komisja rolnictwa już w czwartek zajęła się specustawą, aby uchwalić ją jak najszybciej i przekazać prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Senator przyznał, że miał nadzieję zwołać posiedzenie senackiej komisji w środę, a nawet jeszcze wcześniej, ale musiał zmienić plany, ze względu na decyzję marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

„Ze względu na to, że marszałek przesunął posiedzenie Senatu, to niestety dopiero w czwartek ustawa będzie rozpatrywana” – powiedział.

„Ta ustawa jest wielkim krokiem w walce z ASF-em, bo pozwala na to, żeby mundurowi brali udział w polowaniach na wniosek wojewody, za zgoda ministrów, jak również pozwala na to, żeby korzystać w czasie polowań z tłumików” – podkreślił poseł Robert Telus.

Zaapelował do senatorów, aby nie składać poprawek do ustawy, nie blokować jej, „aby tę ustawę jak najszybciej uchwalić”.

Telus zaznaczył, że nawet najmniejsza poprawka zgłoszona do specustawy w Senacie, spowoduje opóźnienie wejścia w życie nowych przepisów „o jakieś dwa-trzy miesiące”.

„A to w walce, a raczej już teraz w wojnie z ASF-em jest czasem bardzo długim, który będzie działał na niekorzyść” – podkreślił szef sejmowej komisji rolnictwa.

Projekt ustawy dotyczy zwalczania ASF 17 grudnia ubiegłego roku złożyli w Sejmie posłowe PiS.

Specustawa powstała między innymi z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski. Jak podał wtedy Główny Lekarz Weterynarii, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 roku potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono: 48 przypadków w województwie lubuskim; dwa przypadki w województwie dolnośląskim; trzy przypadki w województwie wielkopolskim. Wyniki dodatnie otrzymano dla prób pobranych od 88 sztuk padłych dzików.

Ustawa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Senat ma się nią zająć ustawą na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 15-17 stycznia.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl