fot. pikio.pl

Wszystkie kluby poza Nowoczesną za projektem o służbie zagranicznej

Wszystkie kluby parlamentarne poza Nowoczesną opowiedziały się w środę za projektem nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, autorstwa grupy posłów PiS, który wprowadza negatywną przesłankę zatrudnienia w MSZ dla byłych współpracowników organów bezpieczeństwa z lat 1944-1990.

„Nie powinniśmy się godzić, aby pracownicy służby dyplomatycznej byli splamieni współpracą z komunistycznymi służbami specjalnymi” – przekonywała Joanna Lichocka z PiS.

Marek Krząkała z PO zapowiedział poparcie projektu, pomimo – jak mówił – „świadomości, że rozwiązanie ma charakter symboliczny”.

Za projektem opowiedział się Józef Brynkus (Kukiz’15), chociaż – jego zdaniem – należałoby najpierw znowelizować ustawę lustracyjną, a lustracją objąć także niektóre gałęzie przemysłu, w tym energetykę i komunikację oraz media. Do wad projektu zaliczył, że nie obejmuje on sądów, prokuratury ani wyższych szczebli PZPR.

„PiS nie umie lub nie chce całościowo oderwać się od spuścizny Polski Ludowej” – ocenił.

Marek Sawicki (PSL-UED) zapowiedział poparcie projektu pomimo wątpliwości związanych z trybem zwalniania ze służby zagranicznej. Pozytywnie o projekcie wypowiedziała się też Małgorzata Zwiercan (koło WiS).

Przeciw projektowi opowiedział się klub Nowoczesnej. Adam Szłapka z Nowoczesnej uznał za wadę, że zwolnienie ze służby, miałoby następować bez względu na faktyczną rolę w dawnych służbach bezpieczeństwa.

Projekt trafi ponownie do komisji spraw zagranicznych i ustawodawczej.

Projekt nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej oraz ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 autorstwa posłów PiS zakłada m.in., że w MSZ nie będą mogły być zatrudnione osoby, które w latach 22 lipca 1944 r. – 31 lipca 1990 r. pracowały, pełniły służbę lub były współpracownikami organów bezpieczeństwa państwa. Celem projektu – jak podkreślają wnioskodawcy – jest rozciągnięcie obowiązku lustracyjnego na „wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w MSZ, polskich placówkach zagranicznych, a także w jednostkach nadzorowanych przez MSZ”.

PAP/RIRM

drukuj