fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Sytuacja polskich żołnierzy w Iraku jest pod kontrolą

W związku z niepokojącą sytuacją na Bliskim Wschodzie szef rządu Mateusz Morawiecki uspokajał. „Sytuacja polskich żołnierzy w Iraku jest pod kontrolą. Cały czas trzymamy rękę na pulsie” mówił premier.

Sytuacja na Bliskim Wschodzie od dłuższego czasu jest napięta. W ostatnich dniach konflikt narasta. I choć na razie nie ma żadnych informacji o kolejnych atakach niewykluczone, że te się powtórzą.

Dyskutujemy z naszymi partnerami najwłąściwszą reakcje i w kontekście tego, co może tam się wydarzyć, chciałbym zaapelować do opozycji, żeby współpracować z rządem, ponieważ dążymy do tego, żeby nastapiła deeskalacja – akcentował Mateusz Morawiecki, premier RP.

W bazie wojskowej Al Asad w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonuje blisko 100 polskich pracowników i żołnierzy. Przed północą czasu polskiego spadło tam kilkanaście irackich pocisków. Jak uspokajał minister obrony narodowej, polscy żołnierze w Iraku są bezpieczni.

Żaden z polskich żołnierzy w Iraku nie ucierpiał po atakach rakietowych na bazy Al Asad i Irbil. Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Rząd trzyma rękę na pulsie. Co godzinę do Polski spływają także dodatkowe raporty z rejonu konfliktu.

Cały czas trzymamy rękę na pulsie i zapewniam Wysoką Izbę, że podejmiemy najbardziej możliwą decyzję w tych oczywiście trudnych olicznościach, które występują na Bliskim Wschodzie – podkreślał Mateusz Morawiecki.

W tej chwili – jak zapewniał rzecznik rządu – nie jest rozważana ewakuacja żołnierzy z Iraku.

Żadnych decyzji, co do zmiany kontyngentu polskich żołnierzy, wycofywania się nie ma podjętych – zaznaczył w Polskim Radiu Piotr Muller, rzecznik rządu.

Informacje te potwierdził także dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dywizji Tomasz Piotrowski.

Tymczasem opozycja domaga się zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego i mówi o chaosie w obozie władzy.

To nie jest czas na zwodzenie, unikanie dialogu z opozycją, bo bezpieczeństwo ważne jest dla nas wszystkich i wszyscy za nie odpowiadamy. To nasza wspólna sprawa i powinniśmy unieść się nad zwyczajnymi fobiami i niechęcią do opozycji. Ta sprawa wymaga wspólnych działań, wspólnej rozmowy i wspólnego spotkania, i miejscem jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego – podkreślała Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu.

Lewica składa projekt uchwały w sprawie wycofania Polaków z Iraku.

Polska ma swoje interesy, Polska jest krajem suwerennym, Polska powinna suwerennie podejmować decyzje. Przede wszystkim dbając o bezpieczeństwo Polek i Polaków, dbając o bezpieczeństwo żołnierzy, którzy są tam w Iraku – powiedział Andrzej Rozenek, poseł Lewicy.

Przeciwni obecności polskich żołnierzy na Bliskim Wschodzie, a  co za tym idzie zatrzymania współpracy Polski z USA, są także PSL i Konfederacja.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl