fot. PAP/EPA

Papież Franciszek spotka się z patriarchą Cyrylem

12 lutego dojdzie na Kubie do historycznego spotkania Ojca św. Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla – ogłosił we wspólnym komunikacie Watykan i Patriarchat rosyjski. Spotkanie odbędzie się na lotnisku, w drodze papieża do Meksyku. W komunikacie wskazano, że spotkanie zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji.

„To spotkanie zwierzchników Kościoła katolickiego i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, przygotowywane od dłuższego czasu, będzie pierwsze w historii i wyznaczy ważny etap w relacjach między dwoma Kościołami” – głosi nota.

Ks. prof. Jan Machniak,  kierownik Katedry Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zwraca uwagę, że do takiego spotkania dążył już Ojciec św. Jan Paweł II.

Jan Paweł II, jako pierwszy papież Słowianin, bardzo czuł tę sprawę jedności, tego pękniętego Kościoła, który po schizmie Cerulariusza w 1054 r., podzielił się na wschód i zachód, na Konstantynopol i Rzym. To pragnienie Jana Pawła II podjął później papież Benedykt XVI, jednak za jego czasów nie doszło do tego spotkania. Zdaje się, że dzisiaj dojrzał ten moment i jeśli dojdzie do tego spotkania, to będzie miało ono charakter historyczny i otworzy nowy rozdział w relacjach pomiędzy Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym – podkreślił ks. prof. Jan Machniak.

O możliwości spotkania papieża i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi mówiono od lat 90.

Od początku zakładano, że do pierwszego spotkania dojdzie w neutralnym miejscu. Dopiero wtedy uważano możliwa będzie wizyta papieża w Moskwie.


RIRM

drukuj