fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Pamięć jest wyrazem człowieczeństwa i znakiem cywilizacji

Ojciec Święty Franciszek podkreślił w przypadający dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i rocznicę uwolnienia więźniów Auschwitz-Birkenau, że pamięć jest wyrazem człowieczeństwa i znakiem cywilizacji.

Papież mówił o tym podczas audiencji generalnej w Watykanie. Zwracając się do wiernych z biblioteki w Pałacu Apostolskim, Ojciec Święty przestrzegał przed ideologicznymi propozycjami, które prowadzą do zniszczenia ludzkości. Jak mówił, trzeba mieć świadomość, jak rozpoczęła się droga śmierci.

Papież Franciszek zachęcał Polaków, by radośnie świadczyli o swojej wierze.

– Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj w liturgii obchodzimy wspomnienie świętej Anieli Merici, założycielki Towarzystwa św. Urszuli. Z jej duchowości wyrosły liczne zgromadzenia sióstr urszulanek, które są obecne także w Polsce. Święta Aniela, zainspirowana Słowem Bożym, pragnęła, aby siostry bezgranicznie oddane Bogu i ubogim z odwagą podejmowały pracę wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. Zachęcała, trzymając się starych dróg „Czyńcie życie nowe”. Życzę, aby za jej przykładem codzienna lektura Pisma Świętego pomagała Wam świadczyć z radością o Waszej wierze. Z serca Wam błogosławię – powiedział Ojciec Święty Franciszek.

Podczas katechezy Ojciec Święty mówił o modlitwie, którą możemy podjąć, wychodząc od tekstów Pisma Świętego. Papież nauczał, że podczas kontemplacji Biblii tekst może stać się zwierciadłem, ikoną Boga i wezwaniem do modlitwy.

Słowo Boże jest w nas żywe, inspiruje w nas dobre intencje, daje siłę, obdarza pokojem i chroni przed atakami złego – mówił papież Franciszek.

Ojciec Święty życzył wiernym, by teksty Pisma św. stały się dla nich także źródłem modlitwy, fundamentem budowania relacji z Bogiem.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl