fot. PAP/EPA

Papież: Kościół nie może zapominać o ubogich rodzinach

Ojciec Św. Franciszek mówił w dzisiejszej katechezie o rodzinach żyjących w ubóstwie.

Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież wskazywał, że rodziny, które pomimo biedy zachowują i kształtują swoje więzi, ufając w Boże błogosławieństwo, są prawdziwą szkołą humanizmu ocalającą społeczeństwo od barbarzyństwa.

Ojciec Święty apelował, aby nie ulegać chęci posiadania, gonitwy za pieniądzem. Wskazał, że my – chrześcijanie powinniśmy być coraz bliżej rodzin doświadczanych przez ubóstwo, bowiem nędza społeczna wyrządza szkodę rodzinie, a czasami ją niszczy. W tym kontekście Papież wskazał też na rolę Kościoła.

– Troszczyć się o rodzinę, o uczucia jest bardzo trudno w sytuacji ubóstwa i ciężkich warunków życia. Kościół jest Matką i nie może zapomnieć o tym dramacie swoich dzieci. Także on musi być ubogi, aby stał się płodnym i odpowiedział na wielką nędzę. Kościół ubogi to Kościół praktykujący dobrowolną prostotę w swoim życiu, w swoich własnych instytucjach, w stylu życia swoich członków, aby obalić wszelkie mury podziałów, zwłaszcza od ubogich – powiedział Ojciec św. Franciszek.   

Ojciec Święty pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na placu Św. Piotra. Zwracając się do Polaków, Papież w sposób szczególny pozdrowił młodych, którzy zgromadzą się w najbliższą sobotę na Lednicy.

– Drodzy młodzi przyjaciele, całym sercem podzielam waszą radość, entuzjazm i pragnienie Ducha Świętego. On nas ożywia i obdarza miłością. Jest twórczy, darzy mocą, potrzebnymi siłami, zapałem. Wszyscy bardzo Go potrzebujemy. Pełni mocy Ducha Świętego idźcie tam, gdzie On was pośle. Odwagi! Z Nim wyruszcie w drogę. Niech On sam was prowadzi. Z serca wam błogosławię – podkreślił Papież.  

Na zakończenie zebrani na placu Św. Piotra w Watykanie odmówili wspólnie modlitwę Ojcze Nasz.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj