Pakiet kolejkowy i onkologiczny przed sejmową komisją

Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz ma przedstawić dziś informację na temat realizacji tzw. pakietów kolejkowego i onkologicznego.

Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia w tej sprawie rozpocznie się w południe.

Pakiet onkologiczny został wprowadzony z początkiem tego roku, by skrócić diagnozowanie i leczenie nowotworów złośliwych.

Poseł Tomasz Latos szef sejmowej Komisji Zdrowia mówi, że to rozwiązanie nie sprawdza się.

Urzędnicy ministerstwa uważali, że tak skomplikowaną materię można wziąć niejako pod linijkę i zrobić ogólne rozwiązania, które będą pasować w każdym przypadku. Tak jednak nie jest. Myśmy to wielokrotnie mówili, że nie w każdej sytuacji jest potrzebne, niezbędne badanie histopatologiczne, że nie zawsze skład konsylium musi być taki jak to jest zapisane w ustawie. Jest wiele innych utrudnień, które tak naprawdę spowalniają podjęcie leczenia, a nie przyspieszają go – powiedział poseł Tomasz Latos.

W połowie kwietnia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych rozwiązań pakietu onkologicznego. Jak powiedział, pakiet zdezorganizował system ochrony zdrowia w Polsce.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj