Sejm uchwalił ustawy z tzw. pakietu kolejkowego

Sejm przyjął dziś trzy ustawy z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego. Jednak – jak alarmuje opozycja – to nie poprawi i tak już dramatycznej sytuacji polskich pacjentów.

Posłowie uchwalili nowelizacje ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

Poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia powiedział, że przyjęte ustawy niczego nie rozwiążą, a wręcz doprowadzą do wydłużenia kolejek.

– Minister Arłukowicz twierdzi, że on skraca kolejki. Otóż, szanowni państwo, nic bardziej mylnego. Jest to czysty zabieg PR ministra Arłukowicza, nie dający pacjentom zupełnie nic. Poza wielkimi nadziejami nie ma tam zwiększenia finansowania. Nadal jest problem diagnostyki. Państwo zapewne wiecie, że trzeba często wiele tygodni czekać na badanie, czy to tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego. Jednym słowem to tylko robienie ludziom obietnic, które tak naprawdę są bez pokrycia – mówił poseł Tomasz Latos.

Poseł Anna Zalewska akcentuje, że przyjęty system obciąży lekarzy, a także zwiększy odpowiedzialność pielęgniarek.

– System zdrowia w Polsce jest teoretyczny i teoretyczna jest ustawa, która ma zmniejszyć kolejki. Pacjencie będziesz leczył się sam. Nie znajdziesz pomocy w tym systemie, a na pewno nie zostaną ci skrócone kolejki. Zaczynając od obciążeń lekarza, pielęgniarka nie będzie musiała, wypisywać recept od 2016 roku; choć same pielęgniarki mówią, że potrzebują trzech lat do tego, żeby się przygotować, bo przecież biorą odpowiedzialność za pacjenta – podkreśliła Anna Zalewska.

Według nowych ustaw, pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, uprawniającą do szybszej diagnostyki. Zmiany mają pozwolić również na lepszy dostęp do specjalistów.

Pielęgniarki posiadające tytuł magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata – wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza.

Trzy ustawy trafiły teraz do Senatu. Jeszcze dziś wieczorem ma zająć się nimi senacka komisja zdrowia. Możliwe, że Sejm zajmie się ustawami ponownie jeszcze na obecnym posiedzeniu, w piątek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl