Organizatorzy ŚDM: mamy kontakt z przedstawicielami ok. 40 krajów

Z Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży planowanych na lato 2016 r. skontaktowali się dotychczas przedstawiciele ok. 40 krajów – wynika z danych zaprezentowanych w piątek na konferencji prasowej.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji Episkopatu Polski do spraw Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r. ks. bp Artur Miziński poinformował, że przygotowania do ŚDM oraz przyjazdu Papieża trwają od ponad roku i są już „w zaawansowanej formie”.

 – Wizyta obejmie nie tylko wydarzenie, jakim są Światowe Dni Młodzieży. To także spotkanie z wiernymi w Polsce. Ojciec Święty jako głowa państwa będzie zaproszony także przez pana prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział ks. bp Artur Miziński.

Wśród grup, które już skontaktowały się z organizatorami ŚDM, są zarówno państwa szykujące duże grupy pielgrzymów z Europy (m.in. z Włoch, Francji Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec, Belgii, Czech, Słowacji i Węgier) jak i spoza Europy (m.in. z USA, Kanady i Australii).

Według organizatorów, duże zainteresowanie przejawiają kraje, w których odbywały się poprzednie edycje ŚDM (m.in. Brazylia, Hiszpania, Filipiny) oraz kraje, które organizowały ostatnio inne duże spotkania z papieżem (Korea Południowa, Bośnia i Hercegowina). Zainteresowane są też kraje latynoamerykańskie, dla których w ocenie organizatorów szczególna motywacją jest postać papieża Franciszka: Argentyna (przygotowali już oficjalną hiszpańskojęzyczną wersję hymnu ŚDM), Boliwia, Kolumbia i Chile.

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się pod koniec lipca 2016 r. w Krakowie i Wieliczce.

PAP/RIRM

drukuj