Archidiecezja poznańska gotowa na przyjęcie 10 tys. pielgrzymów na ŚDM

Nawet 10 tys. osób może przyjechać do archidiecezji poznańskiej przy okazji tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. Organizatorzy są gotowi na ugoszczenie takiej grupy, na razie zgłosiło się ok. 3 tys. pielgrzymów.

Centralne uroczystości ŚDM z udziałem papieża Franciszka odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie. Czas od 20 do 25 lipca pielgrzymi z całego świata spędzą w poszczególnych diecezjach.

Duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej ks. Arkadiusz Szady poinformował, że do archidiecezji poznańskiej przyjadą m.in. pielgrzymi z Portugalii, Hiszpanii, Wysp Zielonego Przylądka, Australii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Kanady, USA, Boliwii i Peru.

„Osoby, które przyjadą do nas między 20 a 25 lipca pierwsze trzy dni spędzą w dekanatach poza Poznaniem. Tam będą zakwaterowani u rodzin, tym wszystkim zajmują się poszczególne parafie. Na weekend przyjadą do parafii poznańskich i w okolicach Poznania, czyli w trakcie pobytu w Polsce będą goszczeni w dwóch rodzinach” – powiedział wolontariusz Hubert Dyśko.

Jak dodał, trwają starania, by jak najwięcej osób zechciało przyjechać w lipcu do archidiecezji poznańskiej. „Na wszelkie możliwe sposoby promujemy naszą diecezję i nasz region. Zachęcamy też cały czas, by poznaniacy i Wielkopolanie zechcieli przyjąć pielgrzymów do swoich domów” – powiedział.

Wolontariusze starają się również zachęcić jak najwięcej młodych osób z archidiecezji, by zechciały się wybrać do Krakowa.

„Zachęcamy młodzież, która nigdy wcześniej nie miała okazji, by pojechać na ŚDM do Rio, Madrytu czy na wcześniejsze spotkania, do udania się do Krakowa. Pracujemy nad tym od dwóch lat, odwiedzamy parafie, opowiadamy o ŚDM. Chodzi o to, by, ludzie wiedzieli, na co się piszą; że to nie tylko wyjazd po to, by pomachać papieżowi. To wielkie, niezapomniane święto radości” – powiedział wolontariusz Aleksander Konieczny.

Jak poinformowano na konferencji, Koleje Wielkopolskie zaoferowały organizatorom wydarzenia nieodpłatne udostępnienie pociągu do Krakowa.

Ks. Szady poinformował, że z archidiecezji wyjedzie m.in. grupa składająca się z osób niepełnosprawnych. „To dla nas ogromne wyzwanie, ale chcemy to podjąć, by wszyscy niepełnosprawni z naszej diecezji, którzy chcieliby udać się na ŚDM, mieli zapewniony przejazd, zakwaterowanie i  odpowiednią opiekę. Do tej pory zgłosiło się ok. 50 osób” – powiedział.

Cały czas trwa poszukiwanie wolontariuszy chętnych do pomocy przy organizacji wydarzenia w archidiecezji. Do tej pory przygotowanych zostało ok. 80 osób – potrzeba ok. 300.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl