fot. wikipedia

Ordo Iuris: Stołeczny program in vitro jest nieskuteczny

Stołeczny program in vitro, który kosztował prawie 20 mln zł, jest nieskuteczny – wynika z raportu Ordo Iuris. Instytut zweryfikował dane po tym, gdy na profilu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego pojawiła się informacja o 743 dzieciach urodzonych w efekcie warszawskiego programu in vitro.

Na profilu prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o 743 dzieciach urodzonych w efekcie warszawskiego programu in vitro. Marta Kowalczyk z Ordo Iuris, współautor raportu, zwróciła uwagę, że liczba urodzonych dzieci w porównaniu do ciąż jest niewielka.

– Urodziło się 24 procent dzieci ze wszystkich transferowanych. Warto pamiętać, że zarodki transferowane to nie są wszystkie – przy jednej procedurze in vitro powstaje tak naprawdę około sześć istnień ludzkich. O tym mówi ustawa, więc takie założenia przyjęliśmy. Porównując zarodki, które powstały przy funkcjonowaniu programu, do liczby urodzonych dzieci, wyszło, że prawdopodobnie urodziło się tylko około 4 procent dzieci – wyjaśniła Marta Kowalczyk.

Instytut Ordo Iuris wskazał, że w 2017 roku, jeszcze przed przyjęciem warszawskiego programu in vitro, wydał krytyczną analizę uchwały wprowadzającej program.

W 2019 roku, przed podjęciem przez władze Warszawy decyzji o przedłużeniu jego obowiązywania, Instytut przypominał o poważnych wątpliwościach moralnych, jakie budzi procedura zapłodnienia pozaustrojowego.

Stołeczny ratusz przedłużył tymczasem obowiązywanie programu do 2022 roku.

RIRM

drukuj