Katolik nie może popierać in vitro

Katolik nie może popierać procedur in vitro – napisał w liście do wiernych metropolita  archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – ks. abp Andrzej Dzięga. List to reakcja na projekt szczecińskich radnych PO w sprawie  dofinansowania metody zapłodnienia in vitro z budżetu miasta.  

Czytaj list pasterski metropolity szczecińsko-kamieńskiego ks. abp. Andrzeja Dzięgi

Zarówno podpis pod wnioskiem w sprawie in vitro czy głosowanie w parlamencie lub w radzie miasta jest publicznym opowiedzeniem się za metodą in vitro – zaznaczył metropolita.

Głos ks. abp. jest bardzo potrzebny – zauważa ks. prof. Paweł Bortkiewicz, bioetyk. Tym bardziej, że obecnie w tej sprawie – jak dodaje – PO próbuje obchodzić prawo systemem, który nie ma nic wspólnego z prawem i praworządnością.

– W obecnej sytuacji polskiej pojawiła się swoista luka czy też chaos prawny wynikający z różnych zawirowań politycznych, który pozostawia in vitro sprawą właściwie dowolnie uznaniową, według decyzji lekarzy i szpitali.  PO nie mogąc przeforsować swojej ustawy postanowiła obchodzić prawo drobnymi kroczkami i od tyłu, proponując, aby w poszczególnych  miastach czy rejonach były podejmowane refundacje i zauważmy: jest sytuacja chaosu czy braku prawa. W tej sytuacji próbuje się to prawo obchodzić systemem, który nie ma nic wspólnego z prawem, ani praworządnością. Wiec głos ks. abp jest bardzo potrzebny, aby zaniechać tego typu procederów – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Ks. abp Andrzej Dzięga przestrzegł też przed ,,nierozumną” ingerencją człowieka w prawa natury, która może spowodować szkody. Procedura in vitro nie jest leczeniem niepłodności, gdyż jej nie usuwa, dlatego trudno uznać ją za procedurę leczniczą – napisał metropolia szczecińsko-kamieński.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz przypomina, że zakaz stosowania metody in vitro to nie wymysł ks. abp, ale nauka Kościoła Powszechnego, wyrażana m.in. bardzo często w dokumentach papieskich. Tam też znajdziemy uzasadnienie, że metoda ta jest złem moralnym.

– Sprawą centralną tego listu jest przypomnienie katolikom nauki Kościoła. To nie jest nauka ani Episkopatu Polski, ani nie jest to nauka ks. abp metropolity szczecińskiego. Jest to nauka Kościoła Powszechnego wyrażana kilkakrotnie w ostatnich dziesiątkach lat w czasie nauczania Jana Pawła II. Przypomnę tutaj po pierwsze instrukcje Kongregacji Nauki Wiary ,,Donum vitae’’, następnie encyklikę ,,Evangelium vitae’’. W obu tych dokumentach Kościół bardzo wyraźnie określił, że in vitro jest złem moralnym z podwójnej racji. Po pierwsze dokonuje się w nim eliminacja embrionów nadliczbowych, a przynajmniej istnieje takie niebezpieczeństwo. Po drugie zostaje oderwana prokreacja od aktu małżeńskiego, a więc człowiek zamiast miłości zostaje poddany manipulacji technicznej – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Uchwałę w sprawie  finansowania metody in vitro z budżetu miasta przyjęli już głosami SLD i PO radni Częstochowy. Zapowiedź finansowania procedury in vitro przez państwo padła także z ust premiera Donalda Tuska. Od lipca przyszłego roku na refundację ma pozwolić specjalny program Ministerstwa Zdrowia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl