Opłaty za pobór wód powierzchniowych i podziemnych będą niższe

Będą zmiany w projekcie nowelizacji ustawy Prawo wodne przygotowanym przez resort środowiska. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk zapowiedział zmniejszenie wysokości opłat za pobór wód powierzchniowych i podziemnych.

Przeciwko nowym stawkom protestował biznes, m.in. hodowcy ryb oraz rolnicy. W projekcie zapisano, że maksymalna wysokość stawek miałaby wynosić 1,64 zł za 1 m sześcienny wody podziemnej i 82 gr  za 1 m sześc. wody powierzchniowej. Producenci ryb podnosili, że przy zaproponowanych stawkach koszt wyprodukowania 1 kg karpia wzrósłby o co najmniej 200 proc.

Minister Henryk Kowalczyk podkreśla, że nowe prawo wodne musi zostać wdrożone szybko ponieważ grożą nam wysokie kary. Zapowiada też niższe stawki opłat.

– Przez wiele lat poprzedni rząd, próbował tę ustawę uchwalić. Ona jest bardzo trudna, bardzo duża. Niestety, tego nie zrobił i teraz czas nas goni, bo grożą nam kary, a oprócz tego, jeśli nie wdrożymy tej ustawy, to nie będziemy mogli wykorzystać z funduszy europejskich na cele gospodarki wodnej ani złotówki. Sprawa jest bardzo pilna. Jeżeli chodzi o wysokość opłat, która tak mocno poruszyła wszystkich, to na pewno one będą wielokrotnie niższe niż te, które są zaproponowane – powiedział minister.

Zgodnie z zapowiedziami resortu środowiska ostateczna wersja projektu ma zostać przedstawiona w połowie roku. Roczne wpływy sektora publicznego z opłat za korzystanie z wody według pierwotnego projektu  miałyby wynieść 4,7 mld zł.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl