Główny Inspektor Sanitarny: Woda z kranu jest bezpieczna w 99,7 proc. przypadków

99,7 proc. wody w wodociągach jest bezpieczna i zgodna z wymaganiami prawa – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Eksperci podkreślili, że woda z kranu nadaje się do picia, jeżeli nie ma ostrzeżenia w tym zakresie z gminy. Wodociągi zapewniają bezpieczeństwo wody jedynie do głównego zaworu przed budynkiem. GIS podkreślił, że warto raz w roku poprosić zarządcę budynku o wykonanie badania wody w kranie u mieszkańców.

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wskazał, że wobec zdatności wody w kranie, warto ograniczyć jej picie z plastikowych butelek.

– Istnieje całkiem duży przemysł związany z butelkami, wodą gazowaną i mineralizowaną. One są rzeczywiście w butelkach typu PET. Chcielibyśmy, żeby było ich coraz mniej, bo istotnie zagrażają środowisku w związku z tym, że się nie rozkładają. Warto jest w gospodarstwie domowym ograniczać i wiedzieć, że woda w naszym kranie jest wodą absolutnie bezpieczną – podkreślił Jarosław Pinkas.

W piątek obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Eksperci Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypominają, by mądrze korzystać z tego dobra.

Polska zaliczana jest do krajów ubogich w zasoby wodne. Pod tym względem nasz kraj – jak informuje GIS – jest na trzecim miejscu od końca wśród krajów UE.

RIRM

drukuj