fot. flickr.com

Problemy z wodą w całym kraju – rolnicy alarmują

Rolnicy w całym kraju mają problem z wodą. Jedni z jej barkiem, a drudzy z jej nadmiarem. Szusza dotyka kolejne województwa. Liczba regionów objętych niedoborami wody wzrosła już do 14. Zagrożona jest większość upraw.

Najgorsza sytuacja jest na południu Wielkopolski, w województwach: łódzkim, kujawsko-pomorskim oraz na wschodzie Mazowsza. Problem suszy nie występuje natomiast w Małopolsce. Część gospodarzy z tego regionu straciła jednak swoje plony przez powódź.

Trawa obecnie szacowanie strat – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Województwo małopolskie, jeśli chodzi o problem dotknięcia suszą gospodarstw rolnych, akurat nie odczuwa tego problemu. Nie mamy na dzisiaj żadnych zgłoszeń i wniosków, które wpływałyby ze strony samorządów, aby szacować szkody w rolnictwie. Mamy w trakcie procedurę szacowania szkód popowodziowych. To jest największa liczba gospodarstw, które ucierpiały jeśli chodzi o powodzie. Są także szkody w rolnictwie związane z gradobiciem, intensywnymi opadami, ale także z przymrozkami wiosennymi – zaznacza Piotr Ćwik.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie odwraca się plecami do rolników. Świadczyć o tym może wielkość rekompensat, jakie otrzymali w ubiegłym roku gospodarze. Do rolników poszkodowanych w wyniku suszy czy powodzi trafiło 1,4 mld zł.

RIRM

drukuj