Protest rolników z zachodniopomorskiego

Rolnicy z zachodniopomorskiego po raz kolejny wyjadą dziś na ulice – wiec poparcia organizuje też Solidarność. Protest gospodarzy rozpocznie się o godzinie 13.00 w Szczecinie.

Rolnicy zamierzają  dotrzeć pod urząd wojewódzki na Wałach Chrobrego wokół którego będą jeździć ciągnikami.

Jak mówi Edward Kosmal – przewodniczący komitetu protestacyjnego – manifestacja jest reakcją na bezczynność rządu.

– Protest jest odnośnie realizacji naszych postulatów, chodzi przede wszystkim o zmiany kadrowe w Agencji Nieruchomości Rolnych. O informacje, które do nas wcześniej docierały odnośnie wyników konkursu. Bardzo mocno na to zareagowaliśmy, ponieważ jeden z kandydatów jeszcze przed ogłoszeniem konkursu publicznie ogłosił się dyrektorem. Jest to członek Platformy Obywatelskiej. Uważamy, że taki wybór i takie rozwiązanie praktycznie nic nie zmieni i utrudni nam realizację tych uzgodnień, które zostały wcześniej podpisane z ministrem – powiedział Edward Kosmal.

Z kolei o godzinie 15.30 pod urzędem wojewódzkim na Wałach Chrobrego rozpocznie się manifestacja przedstawicieli regionalnej Solidarności.

Mieczysław Jurek – przewodniczący regionalnej Solidarności akcentuje, że Solidarność od początku popiera postulaty rolników. Tymczasem rozmowy na ten temat ze stroną rządową utknęły w martwym punkcie.

– W części postulatów dotyczących obrotów ziemią, ogłaszania przetargów itd., strony zbliżyły swoje stanowiska. Natomiast pozostaje jeszcze ponad 10 postulatów dotyczących innych zagadnień typu GMO, zalesienie, KRUS. To są też tematy ważne dla rolników. Tam jednak nie określono trybu dalszych rozmów, dlatego rozmowy utknęły martwym punkcie. Myślę, że wsparcie Solidarności i rozmowy z premierem Piechocińskim jakie odbyliśmy 2 dni temu spowodują, że ten impas zostanie przełamany i sprawy pójdą do przodu – zaznaczył Mieczysław Jurek.

Protest rolników w zachodniopomorskim trwa już od 5-go grudnia.

 

Wypowiedź Edwarda Kosmala


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Mieczysława Jurka


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj