fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] R. Telus: Jest w tej chwili trend na produkty dobrej jakości. To jest wielką szansą dla polskiego rolnictwa, dlatego musimy robić wszystko, żeby polskie produkty trafiały jak najszybciej na stół

Jest w tej chwili trend na produkty dobrej jakości zarówno w Polsce, jak i w Europie. To jest wielką szansą dla polskiego rolnictwa, dlatego musimy robić wszystko, żeby polskie produkty trafiały jak najszybciej na stół tzn. zrobić wszystko, żeby ominąć pośredników – powiedział Robert Telus, poseł PiS i przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Coraz więcej Polaków decyduje się kupować produkty pochodzenia polskiego, a to przyczynia się do wspierania produktów lokalnych, które napędzają polską gospodarkę. [czytaj więcej]

– Jest w tej chwili trend na produkty dobrej jakości zarówno w Polsce, jak i w Europie. To jest wielką szansą dla polskiego rolnictwa, dlatego musimy robić wszystko, żeby polskie produkty trafiały jak najszybciej na stół tzn. zrobić wszystko, żeby ominąć pośredników. Wiele ustaw, które wprowadziliśmy w ostatnim czasie, sprzyja temu, żeby tę drogę skrócić, m.in. ustawa o sprzedaży detalicznej – tzn. każdy rolnik może sprzedać swoje produkty nieprzetworzone, ale przede wszystkim te przetworzone do 40 tys. zł bez podatku, a powyżej 40 tys. – 2 proc. podatku. Może sprzedać je bezpośrednio konsumentowi albo do sklepu – wskazał Robert Telus.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wydał rozporządzenie, które od 18 lutego br. pozwala na prowadzenie małych ubojni przy gospodarstwach domowych [więcej]

– Przez wiele lat wmawiano nam, że nie można pozwolić na to – po wejściu do Unii Europejskiej – żeby prowadzić ubój we własnym gospodarstwie. Minister rozporządzeniem pokazał, że można coś takiego zrobić i od 18 lutego każdy rolnik w swoim gospodarstwie będzie mógł dokonać uboju na własne potrzeby, ale również do sprzedaży detalicznej. To jest wielką korzyścią dla rolników, ale również korzyścią dla konsumentów, bo konsument będzie wiedział, co kupuje, od kogo kupuje i jakie kupuje, tzn. polskie, dobrej jakości produkty – zaznaczył poseł PiS.

Zgodnie z założeniami tzw. Europejskiego Zielonego Ładu, żywność musi pozostać bezpieczna i bogata w wartości odżywcze oraz zachować wysoką jakość.

– Jeżeli chodzi o tzw. Zielony Ład, to rolnictwo mamy już dostosowane: mamy bioróżnorodność w Polsce, ale my również stosujemy o wiele mniej chemii niż stosują farmerzy francuscy czy niemieccy. Nasze rolnictwo jest przygotowane do tego Zielonego Ładu i produkuje produkty wysokiej jakości – podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Od 2017 roku polskie produkty mają specjalne oznaczenia – prostokąt podzielony na pół w barwach biało-czerwonych, z napisem „Produkt polski”. Oznakowanie dotyczy produktów przetworzonych i nieprzetworzonych.

– Produkt, który ma w swoim składzie więcej niż 75 proc. produktów pochodzenia typowo polskiego, może taki znak na swoim opakowaniu zawrzeć. Naszym najważniejszym szefem jest klient. My musimy produkować produkty takie, których domaga się klient. Właśnie to oznaczenie jest w tym kierunku idące, dlatego że klient będzie wiedział, że kupuje produkty polskie – powiedział polityk.

Polski rząd wprowadził także oznakowanie produktów „wolnych od GMO”.

– To jest naszym wielkim i narodowym dobrem, że nie pozwoliliśmy w Polsce uprawiać roślin z GMO, zmodyfikowanych. To jest zasługa m.in. śp. prof. Jana Szyszko, który bardzo mocno walczył o to, żeby Polska była krajem wolnym od GMO. Dzisiaj możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że to jest wielka szansa dla naszego rolnictwa i naszych produktów, że możemy takim znakiem się poszczycić – zaznaczył rozmówca Radia Maryja.

Całą rozmowę z posłem Robertem Telusem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl