Rolnicy zadowoleni po spotkaniu z premier Kopacz

Rolnicza „Solidarność” jest zadowolona ze wczorajszych rozmów z premier Ewą Kopacz. Gospodarze po raz kolejny spotkali się z premier w związku z projektem ustawy, która miałaby zabezpieczyć polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców.

Po miesiącach protestów osiągnęliśmy sukces; teraz wszystko zależy od tego, czy zapisy znajdą się w ustawie – mówi Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący „Solidarności” RI.

Jest to rezygnacja z wyłączeń 30 proc. ziemi przez duże spółki prawa handlowego. Druga sprawa, to kwestia zachowania czy wrócenia dzierżaw – czyli dzierżawa będzie pełnoprawną formą zagospodarowania, rolnik nie będzie musiał kupować ziemi, będzie mógł ją dzierżawić – oraz możliwość zagospodarowania czy przeznaczenia odpowiedniej sumy w agencji na odkup ziemi, która została bezprawnie czy z naruszeniem prawa przejęta przez różnego rodzaju spółki i słupy. To są te podstawowe sprawy – tłumaczy Zbigniew Obrocki.

Dziś po południu zbierze się  sejmowa komisja rolnictwa, która ma się zająć poselskim projektem o kształtowaniu ustroju rolnego. Na posiedzeniu mają zostać omówione rozwiązania zaproponowane przez rolniczą „Solidarność”.

Gospodarze od czterech miesięcy protestują przed kancelarią premier Ewy Kopacz. Ich głównym postulatem jest wprowadzenie zakazu sprzedaży ziemi cudzoziemcom po 1 stycznia przyszłego roku.

RIRM

drukuj