fot. PAP

Od 2017 r. waloryzacja świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Posłowie poparli w głosowaniu poprawkę Senatu wprowadzającą od 2017 r. proporcjonalną do płacy minimalnej waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. 

Wcześniej, 4 kwietnia Sejm przyjął ustawę podwyższającą świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych: od maja br. – do 1000 zł, od 2015 r. – do 1200 zł, a od 2016 r. – do 1300 zł, czyli do wartości prognozowanej na 2016 r. płacy minimalnej netto.

Poseł Arkadiusz Mularczyk podkreśla, że mimo, iż rodzice odnieśli zwycięstwo, trwa batalia o wyższe świadczenie dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

– Dzisiejszy dzień jest dużym zwycięstwem matek dzieci niepełnosprawnych. Tym protestem dla prawie stu tysięcy osób opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi wywalczyły one wyższe świadczenia i waloryzację. Nie możemy jednak zapominać o tym, że 30 kwietnia będzie także okrągły stół z protestującymi tutaj matkami, ale także opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych. Oni nadal są przed Sejmem. Będzie to czas i miejsce do tego, by dalej temat pomocy  wsparcia, opieki dla osób niepełnosprawnych w naszym kraju uległ poprawie – zaznaczył Arkadiusz Mularczyk. 

Ustawa była odpowiedzią na protest grupy rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy przez ponad dwa tygodnie okupowali korytarze Sejmu. Po jej uchwaleniu zawiesili protest.

RIRM

drukuj