Od 2015 zmiany egzaminów maturalnych

Od 2015 roku mają zacząć obowiązywać zmiany podczas egzaminów maturalnych. Główną z nich będzie odejście od prezentacji na ustnym egzaminie z polskiego na rzecz wypowiedzi na wylosowane pytanie.

Poza tym ma być obowiązek przystąpienia do egzaminu pisemnego z jednego z tzw. przedmiotów do wyboru. Wczoraj do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania zawierającego propozycje zmian na maturze.

Zmiany te są jednak w dalszym ciągu za mało istotne, ponieważ zawierają wiele nieprawidłowości – zwraca uwagę poseł Marzena Machałek.

– Szkoda, że szkoły nie są do tego dobrze przygotowane. Prezentacja była wielokrotnie krytykowana przez posłów PIS, pisaliśmy interpelacje, protesty, dawaliśmy propozycje zmian. One idą we właściwym kierunku, ale są jeszcze za mało istotne ponieważ egzamin maturalny i w ogóle egzaminy wewnętrzne zawierają wiele nieprawidłowości. Pytania są przygotowywane najlepiej, są testowane i standaryzowane. Za bardzo promują schematyczność myślenia, za mało indywidualne podejście do rzeczywistości. Mamy tzw. klucze odpowiedzi szczególnie w sferze pytań humanistycznych. One się zupełnie nie sprawdzają – powiedziała pos. Marzena Machałek.

Poza tym minister edukacji Krystyna Szumilas mówi, że jest przygotowana do rozmów ws. zmian w Karcie Nauczyciela. Posłowie PiS są jednak ostrożni co do propozycji minister, szczególnie tych, które uderzają w status nauczyciela – dodaje poseł Marzena Machałek.

– Jesteśmy przeciwni żeby przeciwstawiać nauczycieli reszcie społeczeństwa, obarczać ich za dziury budżetowe, zarzucać że biorą zniżki na przejazdy. Jestem wieloletnią nauczycielką i wiem jak ciężki to zawód. Niedocenianie go to niedocenianie własnych dzieci. Musimy mieć świadomość, że jeżeli chcemy powierzyć samochód bardzo dobremu mechanikowi to dzieci powinniśmy powierzać bardzo dobremu, uformowanemu, przygotowanemu człowiekowi. Do zmian w Karcie Nauczyciela trzeba pochodzić bardzo ostrożnie zwłaszcza, że nie mamy niczego do zaproponowania nic nauczycielom, w tym lepszych warunków placowych – powiedziała pos. Marzena Machałek.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl