(fot.PAP)

Unia apeluje o zwrot wraku Tu-154M

Komisja Współpracy Parlamentarnej UE – Rosja apeluje o szybkie zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej i zwrot Polsce wraku samolotu Tu-154M.

Jest to wspólne oświadczenie komisji parlamentarnej i delegacji parlamentu rosyjskiego.

Dariusz Sobków,  były ambasador tytularny przy UE stwierdził, że być może jest to przełomowy moment w nagłaśnianiu i wyczulaniu organów międzynarodowych na tę sprawę. Polska dyplomacja zupełnie zawiodła – tłumaczy dyplomata.

W ostatnich dwóch miesiącach obserwujemy dwa zjawiska: po pierwsze prasa międzynarodowa w skutek działań i artykułów polskich dziennikarzy dowiaduje się o innym spojrzeniu na kwestie smoleńską niż tylko informacje pochodzące od rządu polskiego i słynnego raportu. Druga sprawa to stawiana teza, że organy międzynarodowe w wyniku niewystarczających działań dyplomacji polskiej powinny się tą kwestią zająć. Dlaczego? Chociażby dlatego, że rządy niektórych państw dochodzą do wniosku, że jeżeli będzie przyzwolenie na zamiecenie pod dywan tak ważnej sprawy, to ktoś kiedyś może powtórzyć taką sytuację, jaka miała miejsce w przypadku Smoleńska – powiedział Dariusz Sobków.

Na przełom lutego i marca przewidziany został kolejny wyjazd prokuratora i biegłych do Rosji w związku ze śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej; chodzi o badanie  brzozy, w którą uderzył samolot – poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Prokuratura wskazała, że podczas prowadzonych na przełomie września i października zeszłego roku czynności w miejscu katastrofy, pobrano i zabezpieczono do dalszych badań dwa duże – po 160 cm – fragmenty brzozy, w którą wg raportu Anodininy i Millera miał uderzyć samolot, co skutkować miało utratą fragmentu lewego skrzydła

RIRM

drukuj